V Grécku naďalej bojujú so záplavami. Tesália je stále pod vodou

21.09.2023 o 14:39 - Zuzana Macháčová

Na začiatku septembra zasiahli Grécko rozsiahle povodne. Časť regiónu Tesália zostáva aj po dlhom čase stále pod vodou. 

V Grécku naďalej bojujú so záplavami. Tesália je stále pod vodou
Zdroj: Copernicus Sentinel-2

Začiatkom mesiaca Grécko zasiahli veľmi rozsiahle záplavy, pričom časť regiónu Tesália zostáva stále pod vodou. Vidno to aj na snímke, ktorú zverejnil satelitný program Copernicus.

Snímka bola zachytená satelitom Sentinel-2. Z fotografie je evidentné, že mnoho poľnohospodárskych oblastí južne a východne od Larissy je stále zaplavených. 

Cyklón Daniel

Cyklón Daniel sa počas prvého septembrového týždňa presunul cez Stredozemné more a rozdúchal rieky v Tesálii v strednom Grécku. 

V krajine zomrelo najmenej 17 ľudí. Záplavy prišli len niekoľko týždňov po tom, čo ostatné časti krajiny čelili najhorším požiarom v Európe.

Čo je Copernicus?

Copernicus je program Európskej únie na pozorovanie Zeme, ktorý sa venuje monitorovaniu našej planéty a jej životného prostredia v prospech všetkých európskych občanov.

Program využíva obrovské množstvo globálnych údajov zo satelitov a meracích systémov na zemi, vo vzduchu a na mori na poskytovanie informácií, ktoré pomáhajú poskytovateľom služieb, verejným orgánom a iným medzinárodným organizáciám zlepšiť kvalitu života európskych občanov. 

Misia Copernicus Sentinel-2 pozostáva z konštelácie dvoch satelitov obiehajúcich na polárnych dráhach umiestnených na rovnakej synchrónnej dráhe so Slnkom, ktorých účelom je monitorovať premenlivosť podmienok zemského povrchu.

Reklama MediaAd