Texas v nemilosti počasia: Po piesočnej búrke padali krúpy veľké ako vajce

Texas, Spojené štáty americké Veronika Salayová

Texas je v posledných dňoch zmietaný extrémami v počasí. Pred pár týždňami v tomto štáte udrela rekordná zima s množstvom snehu a teraz krajinu sužovala mohutná piesočná búrka s následným ničivým krupobitím. 

Obyvatelia Texasu zažívajú neľahké časy a vrásky na čele im spôsobuje hlavne extrémne násilné počasie. 

Začiatkom týždňa zasiahla Texas obrovská piesočná búrka, tzv. haboob. Ide o druh piesočnej búrky, pri ktorej sa zvíri prach a piesok po búrke. Zvyčajne sú veľmi veľké a môžu dosiahnuť výšky stoviek metrov a šírku až 160 km. 

Najprv tzv. haboob v Texase

Počas búrok studený vzduch klesá a šíri sa až k zemi. Ak sa to stane v suchej alebo polosuchej oblasti, môže silný vietor zdvihnúť prach a vytvoriť haboob, ktoré sa formujú veľmi rýchlo.

Behom niekoľkých sekúnd dokážu drasticky znížiť viditeľnosť, čo je veľmi nebezpečné najmä v doprave. Navyše silný vietor môže lámať konáre a ničiť stromy.

Rýchlosť vetra v texaskom meste Lubbock presiahla 110 km/h, viditeľnosť sa znížila na pár metrov a obloha sa sfarbila na oranžovo.

Potom násilné búrky s krupobitím

Po piesočnej búrke si obyvatelia Texasu veľmi nevydýchli, pretože nasledovali násilné búrky s krupobitím. Cez noc zasiahli časti severného Texasu búrky s krupobitím, pričom ľadové krúpy dosahovali veľmi veľké rozmery.

V oblasti North Fort Worth krúpy dosiahli veľkosť slepačích vajec, čo spôsobilo škody na autách a vegetácii. Aby toho nebolo málo, supercela neďaleko vyprodukovala aj tornádo, ktoré však nespôsobilo žiadne škody.

Podľa AccuWeather je dosť neobvyklé, že k úkazu došlo v tomto ročnom období, pretože habooby sa najčastejšie tvoria okolo júla a augusta.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Polooblačno
30 °C / 14 °C
Iľja
Zajtra
Jasno
31 °C / 12 °C
Daniel
Pondelok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Magdaléna
Utorok
Búrky
29 °C / 11 °C
Oľga
Streda
Prehánky, búrky
28 °C / 12 °C
Vladimír
Štvrtok
Polooblačno
25 °C / 7 °C
Jakub
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd