Tichý jarný dážď je lepší ako letný lejak. Prečo?

25.05.2023 o 12:10 - Veronika Sádovská

Český meteorológ v rozhovore pre český Denník N odpovedal na niekoľko otázok. Medzi inými hovoril aj o tom, prečo sú jarné dažde lepšie ako letné lejaky.

Tichý jarný dážď je lepší ako letný lejak. Prečo?
Ilustračný obrázok, foto: Monika Nováková

Český Denník N pozval na rozhovor meteorológa Martina Zrzaveckého z ČHMU, ktorý okrem iného vysvetlil, že nasýtenie pôdy vlahou je oveľa lepšie pri dlhotrvajúcich jarných dažďoch ako pri letných lejakoch.

Rovnako zdôraznil, že celkové množstvo zrážok počas roka zostáva podobné. Menia sa však okolnosti vzniku týchto zrážok. Začínajú prevládať letné lejaky a skracuje sa obdobie jarných dažďov. A to je problém.

Dážď na prvého mája - úrodný rok

Pranostiky na jar a aj mnohé ľudové piesne hovoria o potrebnom jarnom daždi. Vtedy vraj bude úroda dobrá. Je to hlavne preto, že dlhšie trvajúce jarné dažde sú miernejšie a zároveň pre pôdu prospešnejšie.

V suchšom období medzi rokmi 2015 - 2020 spadlo najviac zrážok v lete. Napriek tomu boli tieto roky zaznamenané ako suché.

Tieto zrážky sú väčšinou krátkodobé a intenzívne. Ak počas nich spadne aj 100 mm, väčšina vody stečie po povrchu do riek. 

Zvyšná časť vody zavlaží už vyrastené rastliny a do pôdy tak nevsiakne. Takisto pôsobia aj vysoké teploty a časť zrážok sa odparí.

Naopak na jar sú rastliny ešte maličké a tak voda môže vsiaknuť do pôdy a podpovrchových vôd. Tieto dažde sú menej intenzívne a trvajú aj dlhšie a aj teploty zvyknú byť ešte mierne.

Voda má čas vsiaknuť do pôdy a stiecť až do podzemných vôd a doplniť ich zásoby.

Reklama MediaAd