Tlaková níž Daniel dorazila do Nemecka. Vietor zastavil vlaky a vyvracia stromy

01.12.2021 o 22:01 - Ľubomír Franko

Počasie v západnej Európe začala ovplyvňovať hlboká tlaková níž Daniel. Tá prináša do oblasti krajín Beneluxu a na sever Nemecka veľmi silný vietor, ktorý v nárazoch presiahol 120 km/h.

Stred tlakovej níže sa v stredu o 21:00 nachádzal nad Dánskom. Po jej okraji preniká do oblasti západnej Európy veľmi chladný vzduch, ktorý tam zaháji chladnejšie obdobie. 

Okrem ochladenia je sprevádzaná aj výrazným vetrom. Najsilnejší vietor fúka na severe Nemecka, najmä v pobrežných oblastiach. Stanica Alte Wesser, ktorá sa nachádza v Severnom mori, zaznamenala o 20:00 náraz vetra o rýchlosti až 126 km/h. 

Na pevnine vietor dosiahne aj 100 km/h

Silný vietor sa zatiaľ pevnine vyhýba. Už v priebehu noci ale zosilnie na severe Nemecka ale aj v Dánsku. Vietor tam môže v nárazoch presiahnuť rýchlosť 100 km/h.

Vo vyšších polohách bude ešte silnejší, na hore Brocken boli už medzi popoludní zaznamenané nárazy vetra s rýchlosťou 140 km/h.

Silný vietor už spôsobuje škody v Hamburgu. Podľa portálu t-online.de museli byť prerušené už niektoré vlakové spojenia v oblasti. Na trať medzi mestami Flensburg a Schleswig spadol strom. 

Nemeckí meteorológovia vydali v súvislosti s prechodom tlakovej níže výstrahu 2. stupňa pred silným nárazovým vetrom. V pobrežných oblastiach dokonca varujú 3. stupňom. V Nemecku sa používa 4-stupňová škála výstrah. Hasiči v oblasti museli zsahaovať už takmer pri štyroch desiatkach prípadov.

Spadnutý strom na trati pri Hamburgu, foto: Jonas Walzberg, dpa
Spadnutý strom na trati pri Hamburgu, foto: Jonas Walzberg, dpa

Vietor začne ustávať počas noci 

Silný vietor začne počas noci ustávať. Dôvodom bude, že sa stred tlakovej níže presunie ďalej nad Baltské more.

S nebezpečným počasím tak musia počítať ešte na severe a severovýchode Nemecka a v druhej polovici noci v Poľsku.

Vietor by sa mal počas štvrtku ukľudniť, no tlaková níž prinesie do západnej Európy masu studeného vzduchu.