Hmlisté počasie bude síce v nasledujúcich dňoch pokračovať, ale vo výhľade počasia je už konečne zmena, ktorá príde okolo Vianoc. Predpoveď počasia však do konca roka nemá pozitívne správy najmä čo sa týka zrážkových úhrnov.
Pokračuje v poradí už štvrtý týždeň, ktorý sa nesie v znamení veľmi hmlistého počasia. Úplne iné počasie však máme v severných regiónoch Slovenska a v oblasti stredného Slovenska, kde sa nenachádza inverzná oblačnosť a tu prevláda krásne, slnečné počasie.
Do konca tohto týždňa sa už v počasí žiaden zásadný zlom nečaká. Ten však príde pred Vianocami.
K zásadnému zlomu v počasí by malo na našom území dôjsť deň pred Štedrým dňom, keď na počasie stratí vplyv tlaková výš a začne ho ovládať brázda nižšieho tlaku, v ktorej sa bude vlniť nad našou oblasťou front.
Od presného vlnenia frontu však bude závisieť, či a v akom množstve sa na našom území vyskytnú zrážky. Situácia sa cez Vianoce zásadne zmení, ale bude komplikovaná.
Cez našu oblasť totiž bude prechádzať frontálne rozhranie, ktoré bude oddeľovať teplý vzduch od studeného, ktorý sa nad naše územie začne tlačiť od severovýchodu. Na mape však môžete vidieť, že práve nad našou oblasťou sa bude nachádzať hranica medzi teplým a studeným vzduchom.
To predpoveď komplikuje. Ochladenie je už síce isté a prevádzkovatelia lyžiarskych stredísk budú môcť opäť aspoň v noci zasnežovať, no chladný vzduch by sa mal nachádzať predovšetkým nad severným a východným Slovenskom, kde sa počas Vianoc ochladí, no na juhozápade toto ochladenie výrazné nebude. Tu sa paradoxne vplyvom rozrušenia inverzie môže otepliť.
Nad našou oblasťou sa počas vianočných sviatkov bude vlniť nielen teplotné, ale aj frontálne rozhranie. Predbežne to však vyzerá, že bude ležať viac juhozápadne, čo spôsobí, že deň pred Vianocami sa síce ochladí, ale ochladenie ešte nebude výrazné.
Taktiež sa neočakáva veľa zrážok. Frontálne rozhranie sa bude skôr tiahnuť cez Rakúsko, čo môže priniesť zrážky na juhozápad Slovenska, no na zvyšku územia sa budú vyskytovať len slabé prehánky.
Mapa aktuálnych zrážok až do konca roka hovorí jednoznačne. Nejaké zrážky síce spadnú, ale pôjde len o jednotky milimetrov. Viac zrážok bude na juhozápade.
Celkovo však Slovensko vrátane celej našej oblasti bude v akejsi zrážkovej diere a do konca roka to na nejaké výraznejšie zrážky nevyzerá.
December tak skončí ako zrážkovo veľmi podpriemerný.
Deň pred Vianocami skončí inverzia a ochladí sa, ale na žiadne výraznejšie sneženie a zimu to zatiaľ nevyzerá.