Tohtoročný Martin môže prísť na bielom koni

Ľubomír Franko

Nasledujúce týždne nás čakajú poriadne mrazivé dni. Studený vzduch pociťujeme už od včera a uplynulá noc bola veľmi mrazivá. Počas soboty dorazí ďalšie oteplenie, ktoré by malo vydržať približne do začiatku nasledujúceho pracovného týždňa.

Už v pondelok prejde cez naše územie ďalší výrazný studený front. Ten je možné pozorovať aj na ensembli teploty v hladine 850 hPa modelu GFS. Chladný vzduch by mal nad našim územím vydržať až do 11.11., teda až do Martina. Teplota v hladine 850 hPa sa bude aj v oblasti nížin pohybovať v rozmedzí od -3 do -6°C, pričom vieme, že teplota -5°C v hladine 850 hPa je už vhodná aj pre sneženie v nížinách. Pokiaľ je vhodná teplota pre sneženie, stačí k tomu pridať už len zrážky. Aj medzinárodný model GFS aj európsky ECMWF zrážky pre toto obdobie predpovedajú. Ich intenzita sa však líši. Zatiaľ čo na horách by malo napadnúť od 10 do 30 centimetrov, v nížinách by nemalo ísť o nič výrazné. Znamenalo by to však príchod prvých snehových vločiek aj do nižších oblastí či už juhozápadného, alebo juhovýchodného Slovenska.

Martin je ešte ďaleko, no väčšina modelov sa na príchode studeného vzduchu zhoduje. O tom či sa ochladí alebo nie už netreba pochybovať. Snehové vločky sa v nížinách vyskytnúť nemusia, no šanca je aktuálne relatívne veľká.

Očakávaná pribúdajúca snehová pokrývka do 13. novembra

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Jasno
26 °C / 7 °C
Vít
Zajtra
Prehánky
25 °C / 10 °C
Blanka
Pondelok
Prehánky, búrky
28 °C / 12 °C
Adolf
Utorok
Skoro jasno
30 °C / 11 °C
Vratislav
Streda
Skoro jasno, búrky
32 °C / 14 °C
Alfréd
Štvrtok
Búrky
32 °C / 13 °C
Valéria
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd