Tomuto veľkému mestu hrozí kolaps. Zem sa prepadáva na viacerých miestach

30.03.2023 o 16:00 - Veronika Salayová

Mesto Buriticupu v štáte Maranhao na severe Brazílie s približne 70 000 obyvateľmi je na pokraji kolapsu po početných zosuvoch pôdy spôsobených silnými dažďami. Ľudia v meste žijú v permanentnom strachu. 

Tomuto veľkému mestu hrozí kolaps. Zem sa prepadáva na viacerých miestach
Foto: Reuters

V severných oblastiach Brazílie sa pravidelne vyskytujú zosuvy pôdy. V poslednej dobe je však situácia taká nebezpečná, že mesto Buriticupu je na pokraji kolapsu.

V zemi sa objavujú obrovské diery, pričom sú hlboké aj niekoľko desiatok metrov. Obyvatelia sa boja o svoje životy.

Jedno zo zosuvov, ktoré sa objavilo na hranici brazílskeho mesta, má podľa miestnych médií objem 600 metrov kubických a hĺbku vyše 70 metrov.

„Vzhľadom na neočakávaný vzhľad tejto diery bolo evakuovaných 27 rodín z miesta, ktorému hrozí zrútenie,“ povedal veliteľ miestnych hasičov Celio Roberto. Vďaka včasnej evakuácii vykonanej s podporou vrtuľníkov sa zatiaľ mestu podarilo vyhnúť stratám na životoch.

Už sa zrútili cesty aj budovy

CNN s odvolaním sa na štátnu civilnú obranu uviedla, že v oblasti Buriticupu sa nedávno zrútilo niekoľko ciest a desiatky budov. Podľa nich bolo niekoľko desiatok ľudí evakuovaných z 5 dedín v štáte Maranhao v dôsledku zosuvov pôdy spôsobených silnými dažďami. 

Obyvatelia Buriticupu sa obávajú, že kolaps ich mesta môže nastať kedykoľvek, keďže v tejto oblasti sú stále cítiť slabé otrasy a zrážky pokračujú.

„Tieto diery sa začali zväčšovať a ľudia sú vystrašení. Som chorý a teraz žijem aj s depresiami a úzkosťami. Celý čas počujeme zvuk pádu. Sú chvíle, keď je hluk taký silný, že sa trasú okná,“ dodal jeden z obyvateľov tohto brazílskeho mesta.

Podľa vedúceho miestnej komunity, ktorého citovala agentúra Reuters, sa proces erózie pôdy začal v roku 2017. Odvtedy sa situácia pre silné dažde rapídne zhoršila a naďalej zhoršuje. 

Reklama MediaAd