Topenie arktického permafrostu môže priniesť nové vírusy či šíriť jadrový odpad

Veronika Sádovská

Globálne otepľovanie nemusí priniesť len zmenu klímy, ale podľa najnovších výskumov aj nové vírusy, baktérie či uvoľňovanie rádioaktívnych látok.

Rozmrazovanie Arktického permafrostu môže byť potenciálne nebezpečné aj kvôli tomu, že dlhé roky v ňom boli doslova uväznené rôzne baktérie, vírusy či jadrový odpad. A slovom dlhé roky myslíme desiatky až stovky tisíc rokov.

„Arktická kryosféra sa rúca, čo predstavuje prekrývajúce sa environmentálne riziká. Najmä rozmrazovanie permafrostu hrozí uvoľnením biologických, chemických a rádioaktívnych materiálov," hovorí najnovšia štúdia v časopise Nature.

Vedci pripomínajú, že baktérie, ktoré sa uvoľnia z topiaceho permafrostu môžu byť odolné voči v súčasnosti používaným antibiotikám. Je to preto, že počas topenia a uvoľňovania týchto baktérií sa vytvoria ich nové kmene.

Arktída je zároveň kontaminovaná rôznymi odpadovými látkami, ktoré na nej ostali po masívnej ťažbe kovov v 20. storočí a rovnako po rôznych jadrových pokusoch sovietskej vlády.

Rozmrazovanie permafrostu tak neznamená len to, že do atmosféry sa dostane viac metánu, ktorý je v ňom tiež "uväznený", ale zrejme prinesie aj nové ochorenia či zvýšenú rádioaktivitu.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Bohuslav
Zajtra
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Kamila
Piatok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Dušana
Sobota
Horúco
36 °C / 14 °C
Iľja
Nedeľa
Horúco
37 °C / 15 °C
Daniel
Pondelok
Prehánky, búrky
28 °C / 15 °C
Magdaléna
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd