Topenie snehu na horách sa dočasne spomalí

Ľubomír Franko

Slovensko aktuálne ovplyvňuje mohutná tlaková výš so stredom nad Kaspickým morom. Postupne sa však začína nad oblasť ruskej Sibíri nasúvať hlboká tlaková níž. S ňou spojený studený front bude postupovať ďalej na juhovýchod cez Ukrajinu a Poľsko. Studený, pôvodom sibírsky vzduch postupne ,,natečie" aj ku nám. Dostať by sa mal dočasne nad územie východného a čiastočne aj stredného Slovenska.

Počas dnešného dňa sa najmä na horách pohybuje teplota vysoko nad normálom. To spôsobuje rapídne topenie snehu, čo nepraje najmä lyžiarskym strediskám. Už počas piatku sa však nad naše územia začne dostávať chladnejší a suchší vzduch od severovýchodu. Zníži sa tak aj potenciálny výpar*, ktorý bol uplynulé dni na horách výrazný. Topenie snehu by sa tak počas piatku malo výrazne spomaliť, no ochladenie nepotrvá dlho. Hneď v sobotu sa ešte dočasne oteplí. Ďalšie výrazne ochladenie dorazí koncom víkendu, no to bude už rapídne. Viac o očakávanom ochladení tu:

*potenciálny výpar znamená množstvo výparu, ktorý by prebiehal v prípade dostatočných zdrojov vody

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
28 °C / 13 °C
Sidónia
Zajtra
Skoro jasno
30 °C / 12 °C
Ján
Utorok
Polooblačno
28 °C / 9 °C
Tadeáš
Streda
Prehánky, búrky
31 °C / 13 °C
Adriána
Štvrtok
Búrky
29 °C / 12 °C
Ladislav
Piatok
Búrky
29 °C / 12 °C
Beáta
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd