Topiaci sa ľad v Grónsku zdvihol hladinu oceánov o 2 mm za dva mesiace

Ľubomír Franko

V Grónsku sa počas minulého leta roztopilo až 600 miliárd ton ľadu. Je to asi 2800-krát viac vody, ako spotrebuje celé Slovensko za rok. Táto informácia vyplýva zo satelitných dát po tom, čo v arktickej oblasti zaznamenali najteplejší rok v histórii pozorovaní.

Minuloročné leto bolo v Grónsku natoľko teplé, že sa v oblasti roztopilo viac ako 600 miliárd ton ľadu. Takéto obrovské množstvo zdvihlo hladinu svetových oceánov v priemere o 2,2 milimetra. Vyplýva to z najnovšej štúdie publikovanej v časopise Geophysical Research Letters.

Satelitné merania z programu GRACE (Gravity Recovery and Climate Experiment) poukázali na enormnú stratu ľadu, či už oceánskeho alebo pevninského. Dôvodom boli mimoriadne vysoké teploty, ktoré sužovali arktickú oblasť počas celého roku 2019. 

Počas letných mesiacov sa podľa vedcov roztopilo 600 miliárd ton ľadu, čo v prepočte na vodu predstavuje asi 2800-násobok ročnej spotreby vody celého Slovenska, alebo 78-násobok ročnej spotreby vody celého Talianska.

Vedci vedeli, že nadpriemerne vysoké teploty spôsobujú nadnormálové topenie ľadu v Grónsku, nepredpokladali však až takto vysoké čísla. 

V Grónsku sa každoročne v priemere roztopí až 256 miliárd ton ľadu. Dôvodom sú klimatické zmeny vo výraznej miere podporované ľudskou činnosťou. Následkom vyšších teplôt sa roztápa aj arktický a sibírsky permafrost, čo vedie k enormnému navýšeniu uhlíkových emisií.

Len z perfmafrostov sa do ovzdušia dostalo v minulý rok odhadom 0,6 až 0,8 miliardy ton uhlíkových plynov. Na Slovensku sa pre porovnanie v roku 2017 vyprodukovalo niečo viac ako 35 miliónov ton (0,035 miliardy). V USA to bolo ale už 5,2 miliardy a v Číne takmer 10 miliárd. 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky, búrky
25 °C / 6 °C
Bernard
Zajtra
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Zina
Streda
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Júlia
Štvrtok
Polooblačno
26 °C / 8 °C
Želmíra
Piatok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Ela
Sobota
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Urban
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd