Topiaci sa sneh a lejak dvíhajú hladiny riek. Dosahujú už povodňové stupne

20.11.2023 o 23:27 - Peter Minárik

Počas víkendu prišlo v našej oblasti k ochladeniu, ktoré prinieslo na hory a do severných regiónov Slovenska sneženie. Vplyvom sneženia a aktuálnych zrážok začali na našom území stúpať vodné toky, ktoré aktuálne dosahujú aj stupne povodňovej aktivity.

Topiaci sa sneh a lejak dvíhajú hladiny riek. Dosahujú už povodňové stupne
ilustračné foto iMeteo

Víkend bol v znamení zimného počasia. Na horách dokonca napadlo niekoľko desiatok centimetrov snehu a sneh napadol aj na severe. Výrazná nádielka dorazila aj do Álp.

V priebehu pondelka sa však v našej oblasti výrazne oteplilo a snehová pokrývka sa aj v Alpách aj na našich horách začala topiť a naviac sa vyskytujú zrážky.

Za uplynulých 24 hodín spadlo v severných regiónoch Slovenska od 10 do 20 mm zrážok, čo nie je síce veľa, no súhra faktorov začína spôsobovať problémy.

Povodia sú už niekoľko týždňov nasýtené, čo je jeden faktor. Tým druhým je snehová pokrývka na horách, ktorá dosahuje aj 30 cm a tretím faktorom je dážď a oteplenie.

Aktuálne sa spojili všetky tieto faktory dokopy, výsledkom čoho sú stúpajúce hladiny riek z topiaceho sa snehu a zrážok.

Rieky atakujú povodňové stupne

Už ráno mohli obyvatelia Bratislavy evidovať vysoký Dunaj. Ten za noc stúpol o viac ako meter a priblížil si na pár centimetrov k 1. povodňovému stupňu. Na vine sú zrážky v Rakúsku a topiaci sa sneh v Alpách.

Problémy na Dunaji sa neočakávajú, no tie môžu nastať na severe a východe Slovenska. Na východe dosahuje Latorica úroveň 1. povodňového stupňa.

Nebezpečnejšia situácia je však na severe Slovenska, kde takmer všetky vodné toky stúpajú. Menšie toky na Orave ako Zázrivka, či Veselianka už dosiahli úroveň 1. povodňového stupňa. Prudko však stúpajú aj väčšie vodné toky ako Orava, či Kysuca, ktorá čoskoro prekročí úroveň 1. povodňového stupňa.

V najbližších hodinách treba na severe počítať s rastúcimi vodnými tokmi, ktoré môžu v niektorých obciach spôsobiť problémy. V priebehu utorka však zrážky ustanú a situácia sa začne vracať do normálu.

Reklama MediaAd