Topiaci sa sneh a povodne na východe

Ľubomír Franko

Studený front priniesol na východné Slovensko zväčša len do 15 milimetrov zrážok. Aj takéto množstvo však dokázalo spôsobiť veľké problémy. Pred studeným frontom totiž do naše oblasti prúdil od juhozápadu veľmi teplý vzduch. Teploty na východe dosahovali počas včerajšieho dňa takmer +16°C, čo vo veľkej miere napomohlo topeniu snehu. Počas noci a dnešného dňa sa k výraznému úbytku snehu pripísal aj dážď. Ten proces ešte väčšmi urýchlil a odzrkadlilo sa to na vzostupe vodných tokov.

Slovenský hydrometeorologický ústav dnes vydal najvyššiu, hydrologickú výstrahu tretieho stupňa pre okresy Stropkov a Trebišov. V Stropkove dosiahla rieka Ondava tretí povodňový stupeň o 14:00 a ten pretrváva ešte stále. Hladina rieky je však už na zostupe a tento trend by mal zotrvať. Horšia situácia je na juhu východného Slovenska. Rieka Roňava dosiahla tretí povodňový stupeň o 18:30 a naďalej stúpa. Postupne však táto rieka bude taktiež kulminovať a počas noci bude hladina klesať. 

Povodňová vlna je momentálne ešte stále na horných tokoch. Voda bude postupne stekať do väčších riek, ktoré budú na vzostupe počas noci a zajtrajšieho dňa. Dosiahnutie povodňových stupňov sa tak počas zajtrajšieho dňa očakáva aj na dolných tokoch.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
32 °C / 12 °C
Vratislav
Zajtra
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Alfréd
Štvrtok
Skoro jasno
30 °C / 13 °C
Valéria
Piatok
Skoro jasno, búrky
32 °C / 14 °C
Alojz
Sobota
Búrky
30 °C / 12 °C
Paulína
Nedeľa
Polooblačno
28 °C / 13 °C
Sidónia
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd