Tornádo má obete. Ide o najsilnejšie tornádo od vzniku Československa

Peter Minárik

Tornádo, ktoré sa počas včerajšieho dňa vyskytlo na južnej Morave, neďaleko slovenských hraníc má svoje obete. Ide o najsilnejšie tornádo od vzniku Československa.

Južnou Moravou sa počas včerajšieho dňa prehnali extrémne supercelárne búrky, ktoré nemajú obdobu v histórii Slovenska ani Česka. Po extrémnych búrkach, ktoré zrovnali so zemou časti obcí sú škody obrovské.

Podľa najnovších informácii sú dokonca obete. Ich presný počet bude upresnený počas dnešného rána, no nemocnica v noci potvrdila prvé úmrtie.

Tornádo prišlo po vlne horúčav

Za vznikom tornáda môžu mimoriadne dobré podmienky, ktoré už niekoľko dní panujú v oblasti Európy. Studený front sa nad Európou vlní a oddeľuje teplotne dve výrazné vzduchové hmoty. Pred týmto studeným frontom prúdi do našej oblasti mimoriadne teplý vzduch.

Práve vďaka tomu majú búrky veľmi vhodné podmienky pre svoj vznik. Včera sa na Morave vyskytlo niekoľko supercelárnch búrok, pričom tá na Morave bola extrémna.

Stovky zranených a obete

Tornádo poškodilo celkovo 7 obcí. Niektoré obce sú nedostupné. Tornádo poškodilo množstvo domov, prevracalo autá a lámalo stromy ako zápalky.

Do nemocníc odvážali desiatky zranených. Sanitky na miesto nešťastia prichádzali aj z Rakúska, či zo Slovenska.

Na miesto vyrazil aj špeciálny tím, ktorí sa zameriava na vyhľadávanie ľudí pod troskami, ktorí naposledy využili Česi minulý rok v Bejrúte po výbuchu v tamojšom prístave.

Tornádo na Morave má niekoľko obetí, no presný počet bude upresnený počas dnešného rána, informoval o tom premiér Babiš. Prvú obeť zo zranených však v noci ohlásila hodonínska nemocnica.

Škody po tornáde sú devastačné a bude trvať roky, kým sa oblasti z tejto prírodnej katastrofy spamätajú. Tornádo, ktoré sa v Česku vyskytlo malo intenzitu EF3 až EF4, čo nemá v histórii Slovenska ani Česka obdobu.

Silné supercelárne búrky hrozia aj na našom území a to do soboty. Práve v sobotu by u nás mali byť búrky najintenzívnejšie.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Polooblačno
30 °C / 14 °C
Iľja
Zajtra
Jasno
31 °C / 12 °C
Daniel
Pondelok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Magdaléna
Utorok
Búrky
29 °C / 11 °C
Oľga
Streda
Prehánky, búrky
28 °C / 12 °C
Vladimír
Štvrtok
Polooblačno
25 °C / 7 °C
Jakub
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd