Toto je extrém! Do Španielska mieria mimoriadne horúčavy. Teploty môžu dosiahnuť +40 °C

Veronika Salayová

Do Španielska mieri mimoriadna vlna horúčav. Teploty budú v apríli atakovať extrémnu hranicu +40 °C a zrejme bude v krajine prelomeným mnoho teplotných rekordov. 

V Španielsku by sa podľa predpovedí mala v najbližších dňoch očakávať výrazná vlna horúčav. Jar sa tento týždeň v Španielsku zmení na pekelné leto.

V dôsledku horúceho vzduchu saharského pôvodu prichádzajúceho z Afriky sa môže teplota na veľkom území krajiny, najmä v južnej časti, vyšplhať extrémne vysoko. 

Od polovice týždňa budú teploty stúpať k +35 až +38 °C, pričom ďalšie dni bude vlna horúčav vrcholiť. V piatok dokonca nie je vylúčené, že teplota presiahne extrémnu hranicu +40 °C.

Teplejšie až o 18 °C

Takto vysoko by sa mohla teplota vyšplhať v oblasti Sevilly a ak by sa tak stalo, bolo by to na úrovni dlhodobých rekordov. Takéto teploty sú vzhľadom na apríl poriadny extrém a sú skôr typické pre júl či august.

Teplotná anomália, čiže teplotná odchýlka od dlhodobého normálu, bude v piatok až na úrovni 18 °C, čo je samo o sebe veľmi výrazné číslo.

Anomália teplôt v piatok v Španielsku. Zdroj: iMeteo
Anomália teplôt v piatok v Španielsku. Zdroj: iMeteo 

Znamená to, že priemerná teplota sa v Španielsku na konci apríla pohybuje okolo +22 °C a keď vystúpi na +40 °C, rozdiel v teplotách vzhľadom na daný dátum je obrovský. 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
33 °C / 15 °C
Magdaléna
Zajtra
Búrky
31 °C / 16 °C
Oľga
Streda
Búrky
29 °C / 13 °C
Vladimír
Štvrtok
Prehánky
25 °C / 7 °C
Jakub
Piatok
Prehánky
27 °C / 10 °C
Anna Hana
Sobota
Jasno
32 °C / 11 °C
Božena
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd