Toto je koniec mája? Dnes bude veľmi chladno, bude pršať a na horách aj snežiť

Peter Minárik

V kalendári síce už máme koniec mája, no počasie tak vôbec nevyzerá. Dnes nás čaká deň typický skôr pre začiatok apríla. Čaká nás mnoho prejavov počasia od prehánok, cez sneženie až po búrky. Súčasne bude veľmi chladno.

Situácia v našej oblasti nie je vôbec priaznivá. Zažívame posledné májové dni a súčasne posledný májový víkend a počasie akoby sa vrátilo 2 mesiace dozadu. Príliv veľmi chladného a vlhkého vzduchu spôsobí, že dnešné počasie bude také premenlivé, čo je bežné na začiatok apríla.

Prúdi k nám studený a vlhký vzduch

Do našej oblasti sa dostáva mimoriadne studený a vlhký vzduch. Ten sa k nám dostáva od severu až severovýchodu medzi tlakovou výšou so stredom nad Pobaltím a tlakovou nížou so stredom nad východnou Ukrajinou.

dnešná situácia nad Európou, zdroj: SHMÚ
dnešná situácia nad Európou, zdroj: SHMÚ

Vzduch, ktorý k nám prúdi je veľmi studený. Vzduchová hmota v hladine 850 hPa, čo je približne výška 1500 metrov sa bude pohybovať len okolo 0 až +2 °C.

Takéto teploty sú na koniec mája mimoriadne nezvyčajné a to sa prejaví na tom, že dnešné zrážky budú na horách vo výške nad 1700 metrov vo forme sneženia.

Početné prehánky, ale aj búrky

V studenom a vlhkom vzduchu sa budú v našej oblasti, podobne ako včera, tvoriť na mnohých miestach prehánky, či dokonca búrky. Tie budú najpočetnejšie na severe a východe nášho územia.

Zrážky môžu byť lokálne aj výraznejšie. Pri silnejších prehánkach, či búrkach sa môžu vyskytovať aj krúpky.

Teploty budú veľmi nízke

Vďaka prílivu veľmi studeného vzduchu sa dnes pripravte na veľmi studenú nedeľu. Teploty budú ešte o čosi nižšie ako počas včerajšieho dňa.

Dnešné teploty na našom území neprekročia hranicu +20 °C a to je už čo povedať. Teploty sa budú pohybovať v intervale +12 až +19 °C.

Tieto teploty sú v porovnaní s dlhodobým normálom pre dnešný deň zhruba o 5 až 7 °C nižšie ako je bežné.

teplotné odchylky pre dnešný deň
teplotné odchylky pre dnešný deň
Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
37 °C / 16 °C
Henrich
Zajtra
Skoro jasno, búrky
35 °C / 15 °C
Drahomír
Streda
Skoro jasno
34 °C / 15 °C
Bohuslav
Štvrtok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Kamila
Piatok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Dušana
Sobota
Horúco
36 °C / 14 °C
Iľja
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd