Desivá interaktívna mapa ukazuje vesmírny odpad obiehajúci okolo Zeme

Veronika Salayová

Zamysleli ste sa nad tým koľko satelitov, rakiet a vesmírneho odpadu obieha okolo našej Zeme? Toto vás zaskočí − je toho oveľa viac, než ste si zrejme mysleli...

Od vybitých raketových zosilňovačov až po nefunkčné sovietske špionážne satelity − objem vesmírneho odpadu, ktorý sa vznáša nad našimi hlavami, je len ťažko uveriteľný.

Každým dňom sa na obežnú dráhu Zeme vypúšťa čoraz viac satelitov – vrátane satelitov Space X – a je jasné, prečo vlády a vesmírne agentúry na celom svete panikária. Na hlavami máme enormné množstvo satelitných technológií a vesmírneho odpadu.

Objekty môžu dopadnúť na zem

Interaktívna mapa Leolabs.space odhaľuje rozsah tohto problému. Mapa tejto spoločnosti ukazuje koľko a kde presne sa jednotlivé objekty nachádzajú. Ich množstvo je zarážajúce a možno si mnohí z nás predstavovali, že vesmírneho odpadu nie je až tak veľa, no opak je pravdou.

Navyše odborníci varujú, že jednotlivé nefunkčné objekty môžu kedykoľvek dopadnúť na zem. Ich pohyb je totiž nekontrolovateľný a je len otázkou času, kedy a kam dopadnú. 

Niektoré z nich sú na obežnej dráhe Zeme už viac ako 70 rokov. Podľa odborníkov ide doslova o „časované bomby“. Dobrou správou je, že už sa jednotlivé krajiny už snažia s vesmírnym odpadom bojovať a hľadajú riešenia.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Jasno
31 °C / 12 °C
Daniel
Zajtra
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Magdaléna
Utorok
Búrky
29 °C / 11 °C
Oľga
Streda
Prehánky, búrky
28 °C / 12 °C
Vladimír
Štvrtok
Polooblačno
25 °C / 7 °C
Jakub
Piatok
Občasný dážď
24 °C / 8 °C
Anna Hana
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd