Toto nás čaká. Na Zemi sa vytvorí šiesty oceán. Aké to bude mať dôsledky?

Toto nás čaká. Na Zemi sa vytvorí šiesty oceán. Aké to bude mať dôsledky?
Veronika Sádovská

Profesor vysvetľuje, čo sa stane, keď sa šiesty oceán Zeme pomaly vynorí v geologickom fenoméne. Tento proces môže trvať síce dlho, ale je nezvratný. Už sa deje.

Vďaka glóbusom, mapám, knihám a plagátom sme dobre oboznámení s tým, ako teraz vyzerá naša Zem s jej piatimi oceánmi, siedmimi kontinentmi a rozpoznateľným rozložením pevniny. Naša planéta však nie vždy takto vyzerala a pomalý vznik šiesteho oceánu dokazuje, že to tak ani nezostane.

Tak ako všetko, aj Zem sa neustále mení a to, čo my poznáme ako pevninu či more, o niekoľko rokov nemusí vyzerať tak, ako teraz.

 

Vzniká nový oceán

Vedci potvrdili, že nová vodná plocha sa objavuje v strede afrického kontinentu, ktorý sa začína deliť na polovicu. Tam, kde sa aktuálne nachádzajú vnútrozemské krajiny Uganda a Zambia, by niekedy v budúcnosti mohlo byť pobrežie a nový oceán.

Zmena nastáva v dôsledku pohybu tektonických platní. Obrovské dosky pevnej horniny, ktoré tvoria zemskú kôru a vrchný plášť, inak známy ako litosféra. Tektonické platne sú neustále v pohybe, hoci pohyby nie sú viditeľné voľným okom, vnímame ich na základe zemetrasení či sopečnej činnosti.

Africká, arabská a somálska tektonická platňa navzájom susedia, ale za posledných 30 miliónov rokov sa arabská aj somálska platňa pomaly vzďaľujú od africkej platne, čo vedie k tomu, čo je známe ako východoafrická trhlina.

Christopher Moore, doktorand na Leedsskej univerzite v Spojenom kráľovstve, o zisteniach z minulého roka podľa The Economic Times povedal: „Toto je jediné miesto na Zemi, kde môžete študovať, ako sa z kontinentálnej trhliny stáva oceánska trhlina."

 

Trvať to bude ešte dlho

Vzhľadom na to, že trvalo 30 miliónov rokov, kým sa otvorila trhlina viditeľná na povrchu, je na mieste povedať, že obyvatelia Ugandy alebo Zambie si svoje pobrežie tak skoro nebudú užívať. Ale zmena sa nezastaví - ako naznačil Ken Macdonald, morský geofyzik a profesor pôsobiaci na Kalifornskej univerzite .

„Pomocou GPS meraní môžete merať rýchlosť pohybu až na niekoľko milimetrov za rok. Ako získavame čoraz viac meraní z GPS, môžeme získať oveľa lepší prehľad o tom, čo sa deje," vysvetlil.

Pri pohľade do budúcnosti bol Macdonald tiež schopný predpovedať, ako by mohol svet vyzerať: Adenský záliv a Červené more sa spoja nad oblasťou Afar a s Východoafrickou priekopovou prepadlinou a stanú sa novým oceánom a táto časť východnej Afriky sa stane vlastným samostatným malým kontinentom."

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Zamračené
2 °C / -9 °C
Branislava
Zajtra
Dážď so snehom
4 °C / -7 °C
Ivica
Pondelok
Dážď
7 °C / -6 °C
Albína
Utorok
Prehánky
10 °C / 2 °C
Kornélia
Streda
Polooblačno
9 °C / -1 °C
Sláva
Štvrtok
Polooblačno
9 °C / -1 °C
Judita
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd