Dnes ráno cez naše územie prešli zvyšky búrkového systému, ktoré už ale zanikli. Avšak dnes priniesli jednu veľkú vzácnosť, a to zriedkavé oblaky typu Asperitas, ktoré sa vyskytli na viacerých miestach.
Búrková línia sa u nás prejavovala od skorých ranných hodín. Prechádzala cez západné Slovensko ďalej na stred územia a potom postupovala na východ, kde zanikla.
Počas búrok sa na viacerých miestach Slovenska objavili na oblohe vzácne oblaky typu Asperitas. Oblaky Asperitas sú veľmi výrazné, avšak ide pomerne zriedkavú oblačnosť, ktorá má vzhľad vlniacich sa vĺn.
Tieto vlnovité štruktúry sa tvoria na spodnej strane oblaku. Pri pohľade zospodu to vyzerá ako vlniaca sa morská hladina. Oblaky typu Asperitas sú jedny z najvzácnejších typov oblačnosti na svete.
Ich vznik doteraz nie je jasne vysvetlený. Len pred pár rokmi bol oficiálne zaradený do Medzinárodného atlasu oblakov WMO.
Takéto záhadné a vzácne oblaky sa dnes objavili na viacerých miestach nášho územia. Ako napríklad v okolí Poltára v Hrnčiarskych Zalužanoch, ale aj v Rožňave, Košiciach, v Divíne pri Lučenci a v Podbrezovej.
Ich neobvyklý tvar je len ťažko prehliadnuť, preto dnes tento typ oblakov doslova až fascinoval našich čitateľov, ktorí nám zaslali fotografie.
Výskyt týchto oblakov pravdepodobne súvisí s následkami konvektívnych búrok. Avšak takéto oblaky boli pozorované aj v relatívne pokojnom prostredí.
Ranné búrky už odzneli, našťastie nepriniesli žiadne nebezpečné javy, ale priniesli nám krásny a vzácny úkaz.