V pondelok večer nastalo v Severnej Amerike úplné zatmenie Slnka. Tento fenomén už po stáročia vzbudzuje v ľuďoch záujem, ale aj strach a s týmto astronomickým javom súvisí aj mnoho ďalších zaujímavých faktov a príbehov.
Milióny pozorovateľov naprieč úzkym pásom tiahnucim sa Severnou Amerikou v pondelok sledovali vzácny nebeský úkaz – úplné zatmenie Slnka. Prečítajte si 10 zaujímavých faktov o zatmeniach, ktoré ste zrejme doteraz nevedeli:
Za posledných 3000 rokov došlo k 7 112 zatmeniam Slnka a 1 892 z nich bolo kompletných. Za jeden rok môžu nastať dve až päť zatmení Slnka, z toho maximálne dve môžu byť úplné.
Na základe údajov o zatmení je najpravdepodobnejším mesiacom úplného zatmenia Slnka máj. Najmenej pravdepodobným mesiacom je november.
Takmer každá planéta v našej slnečnej sústave zažíva zatmenie. Výnimkou sú Merkúr a Venuša, pretože nemajú vlastné mesiace. Na Jupiteri nastáva zatmenie raz za 42 hodín.
Ďalšou zaujímavosťou je, že v roku 840 zatmenie tak vydesilo Ľudovíta I. Pobožného, že zomrel od strachu. Od roku 781 bol kráľom Akvitánie a od roku 814 kráľom Frankov a rímskym cisárom. História ukazuje, že po návrate z poslednej občianskej vojny sa Ľudovít cítil zle po úplnom zatmení, ktoré nastalo 5. mája roku 840. Zomrel po viac ako mesiaci na svojom zámku 20. júna. Legenda hovorí, že strach zo zatmenia ho tak vydesil, že napokon zomrel.
Starí Číňania verili, že zatmenie spôsobil drak, ktorý požieral Slnko. Pred viac ako 4 000 rokmi boli popravení aj dvaja čínski astronómovia, pretože nedokázali predpovedať zatmenie pre vládnuceho cisára. Vikingovia si zasa mysleli, že našu ústrednú hviezdu zožral vlk a Vietnamci si mysleli, že to má na svedomí obrovská žaba.
Mechanizmus Antikythera, ktorý bol postavený pred viac ako 2 000 rokmi, mohol úspešne predpovedať zatmenie. Našiel ho potápač Elias Stadiatos vo vraku lode neďaleko ostrova Andikitira. Tento staroveký prístroj dokázal vypočítať presné polohy nebeských telies vrátane všetkých zatmení.
V roku 1503 Krištof Kolumbus počas svojej piatej výpravy na Jamajku vzbudil medzi domorodcami strach a rešpekt predpovedaním zatmenia Mesiaca. Vďaka tomu od nich získaval potravu a ochranu.
Ďalším zaujímavým faktom je, že úplné zatmenie Slnka v roku 1919 použil britský astronóm Arthur Eddington na potvrdenie teórie všeobecnej relativity Alberta Einsteina. Na fotografiách urobených počas zatmenia v roku 1919 bolo možné vidieť, že hviezdy sa zdajú byť na iných miestach, ako keď svetlo neprechádza blízko Slnka.
A kedy sa aj Slovensko dočká úplného zatmenia? Dočítate sa v tomto článku.