Tragédia na horách: Zrútil sa vrtuľník, ktorý mal zachrániť turistov

Tragédia na horách: Zrútil sa vrtuľník, ktorý mal zachrániť turistov
Ema Bazhaykin

V Himalájach neďaleko vrcholu Mount Everestu havaroval vrtuľník, ktorý sa pokúšal zachrániť uviaznutých turistov. V regióne pretrvávajú od začiatku týždňa nebezpečné podmienky súvisiace s hustým snežením.

Podľa medzinárodných médií sa nehoda stala v stredu neďaleko základného tábora Everestu, ktorý sa nachádza neďaleko dediny Lobuche v Himalájach.

 

Na pomoc turistom uväzneným v snehových závejoch bol privolaný malý vrtuľník. Po pristátí sa vrtuľník skĺzol zo svahu a havaroval. Pilot sa zranil, ale jeho život nie je v ohrození. Osud turistov zostáva neznámy.

Od začiatku tohto týždňa zažívajú Himaláje nepriaznivé poveternostné podmienky v dôsledku cyklónu prichádzajúceho z Bengálskeho zálivu.

Systém priniesol silné dažde do dolných častí pohoria, zatiaľ čo vo vyšších polohách zaznamenávajú silné sneženie. Pre snehovú víchricu boli pre turistov uzavreté čínska aj nepálska strana Mount Everestu. 

Miestne úrady vyzvali horolezcov, aby sa nepúšťali do túr v oblastiach Annapurna, Manaslu a Dhaulagiri. Nestabilné počasie by malo pretrvávať minimálne do piatku.

Druhá snehová víchrica v tomto mesiaci

Ide o druhú veľkú snehovú víchricu, ktorá tento mesiac zasiahla Himaláje. Začiatkom októbra uviazli stovky turistov v blízkosti východnej steny Mount Everestu na tibetskej strane vrcholu.

Na tibetských svahoch Mount Everestu vtedy snehová víchrica v horolezeckých táboroch uväznila asi 1 000 ľudí.

Stovky miestnych dedinčanov a záchranné tímy boli nasadené na odpratávanie snehu, ktorý blokoval prístup do oblasti v nadmorskej výške výške 4 900 metrov.

 
 

 

Záchranári popisovali náročné podmienky – silný vietor, husté sneženie a veľmi nízku viditeľnosť, ktoré značne komplikovali nasadenie vrtuľníkov.

Mnohé tímy preto pracovali pešo, s nosidlami a teplými dekami pri sebe, aby čo najskôr odviezli tých, ktorí boli v najväčšom ohrození.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
18 °C / 1 °C
Branislav
Zajtra
Jasno
19 °C / 0 °C
Angela
Štvrtok
Skoro jasno, búrky
17 °C / 1 °C
Gregor
Piatok
Skoro jasno, prehánky
17 °C / 1 °C
Vlastimil
Sobota
Skoro jasno
17 °C / 0 °C
Matilda
Nedeľa
Polooblačno
18 °C / 1 °C
Svetlana
Stiahnite si našu novú aplikáciu o počasí Stiahnuť Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe
Reklama MediaAd