Tropický cyklón Freddy prepisuje rekordy. Jeho dráha je už takmer 10 000 km

12.03.2023 o 18:20 - Veronika Sádovská

Cyklón Freddy brázdi oceány. Prešiel celú šírku od Austrálie po Afriku. Je rekordných vo viacerých parametroch.

Tropický cyklón Freddy prepisuje rekordy. Jeho dráha je už takmer 10 000 km
zdroj: en.wikipedia.org

Cyklón Freddy prepisuje rekordy tropických cyklón. Je rekordný vo svojej dĺžke trvania aj dráhe, ktorú doteraz prešiel.

S najväčšou pravdepodobnosťou pokoril doterajší rekord v "životnosti" hurikánu. Doteraz ho držal tajfún John, ktorý prešiel takmer celý Pacifik v roku 1994.  Pri sile tropického cyklónu ostal 31 dní. Freddy už existuje 33 dní a ešte minimálne ďalšie 2 až 3 dni ostane pri živote. Bude to tak nový rekord. 

Aby ho uznali ako rekordný, bude to musieť schváliť Svetová meteorologická organizácia (WMO). Je to kvôli tomu, že Freddy počas svojej existencie niekoľkokrát zoslabol "len" na tropickú búrku. Rýchlosť vetra vtedy klesla po 118 km/h.

Rekordy láme aj v iných kategóriách

Freddy je však rekordný aj v ďalších charakteristikách. Napríklad aj v najväčšej naakumulovanej cyklonálnej energii (ACE) na južnej pologuli. ACE sa používa na vyjadrenie celkovej energie uvoľnenej počas života cyklónu. Freddy už dosiahol 81 jednotiek ACE. Doterajší rekord držal cyklón Fantala a to 53 jednotiek ACE.

Takúto energiu vyprodukujú hurikány počas celej sezóny v Atlantiku. Je možné, že Freddy sa stane aj celkovým rekordmanom vo vyprodukovanej energii. Zatiaľ tento rekord drží hurikán Ioke s 85,3 ACE.

Freddy je rekordný aj pri 6 cykloch rapídneho zosilnenia. Doteraz boli pozorované len 4 cykly.

Neobvyklá je aj dráha cyklónu. Najprv prešiel celý Indický oceán, čo sa doteraz podarilo len 4 cyklónom. Dopomohli mu k tomu priaznivé podmienky a takisto aj teplá voda.

Vznikol pri brehu severozápadnej Austrálie, pokračoval k ostrovom Maurícius a Reunion. Naplno udrel na Madagaskar, kde zoslabol, ale nad Mozambickým zálivom znova posilnil. Potom zasiahol Mozambik a Zimbabwe.

Tropické cyklóny sa zvyknú nad Afrikou rozpadnúť, ale Freddy vo svojej dráhe pokračoval. Síce zoslabol na tropickú depresiu, ale znova sa dostal nad Mozambický záliv, kde vďaka dobrým podmienkam znova zosilnel.

Celková dĺžka jeho trajektórie je takmer 10 000 kilometrov. Prináša do oblasti stále mnoho zrážok. Na Madagaskare spadol trojnásobok mesačného úhrnu.

Reklama MediaAd