Turecko zasiahla ďalšia tragédia. Hlásia najmenej 10 obetí

15.03.2023 o 18:27 - Peter Minárik

Turecko sa ešte nespamätalo z nedávnych zemetrasení a krajinu zasiahol ďalší nebezpečný jav, ktorý si vyžiadal aj obete. Úrady hlásia už najmenej 10 obetí, ale číslo nemusí byť konečné.

Turecko sa momentálne nachádza v zložitej situácii, oblasti, ktoré nedávno postihlo zemetrasenie zasiahli výdatné dažde, ktoré vyvolali povodne. Tieto extrémne poveternostné podmienky si už vyžiadali životy desiatich osôb a spôsobili obrovské materiálne škody.

Posledné zemetrasenie, ktoré zasiahlo regióny na severe Turecka v piatok 10. marca, malo magnitúdu 5,9 stupňa. Zasiahlo okolo 100 obcí a miest v provinciách Amasya, Tokat a Samsun, pričom došlo k vážnym poškodeniam budov a infraštruktúry.

Len niekoľko dní nato zasiahli tieto regióny rozsiahle povodne, ktoré zničili už tak zdevastované oblasti. Cesty boli zaplavené a niektoré oblasti boli odrezané od sveta. 

Do oblastí vyrazili záchranné tímy, aby pomáhali s evakuáciou obyvateľov. Okrem toho bola spustená koordinovaná snaha na obnovu poškodenej infraštruktúry a odstránenie naplavenín a iných nečistôt, ktoré sa nahromadili po povodniach.

Väčšina z týchto úloh sa však stretla s obrovskými výzvami, pretože regionálne úrady majú už tak obmedzené zdroje a kapacity na zvládnutie následkov zemetrasenia. Úrady hlásia predbežne zatiaľ 10 obetí, no je možné, že počet obetí ešte narastie.

Reklama MediaAd