Turisti, pozor! Chodník z Hrebienka na Rainerovu chatu bude uzavretý celú zimu. Padajú tam skaly

Turisti, pozor! Chodník z Hrebienka na Rainerovu chatu bude uzavretý celú zimu. Padajú tam skaly
Veronika Salayová

Jedna z najobľúbenejších turistických trás v Tatrách ostáva kvôli bezpečnosti uzavretá celú zimu. Terén z Hrebienka na Rainerovu chatu je veľmi nestabilný a padajú tam skaly. 

Turistická trasa z Hrebienka na Rainerovu chatu ostáva naďalej uzavretá a nezmení sa to ani počas zimy, informoval námestník riaditeľa Správy Tatranského národného parku (TANAP) Peter Spitzkopf pre TASR.

Zdôraznil, že chodník je uzavretý najmä z dôvodu bezpečnosti, keďže je tam odtrhnutý svah a mimovoľne padajú skaly. Terén je aktuálne veľmi nestabilný. 

Chodník môže využívať v obmedzenom režime len Horská záchranná služba a tiež zásobovanie tatranských chát − turisti v žiadnom prípade!

Niektorí turisti zákaz porušujú

Námestník dôrazne apeluje na turistov, aby tento fakt rešpektovali a zbytočne neriskovali, keďže toto obmedzenie veľa ľudí napriek zákazu cielene porušuje, čo môže byť život ohrozujúce.  

„Viacerým návštevníkom, ktorých som aj stretol na mieste, som dohováral, že ide o ich bezpečnosť, pohybujú sa tam aj s deťmi. Neďaleko tam nedávno spadli dve veľké skaly, ktoré hovoria o tom, že tá situácia sa môže meniť. Apelujem na návštevníkov, aby ak nemajú vážnejší dôvod skracovať si trasu, rešpektovali obchádzku, ktorá je na to vyznačená,“ zdôraznil pre TASR námestník. 

Obchádzková trasa vedie zeleno značeným chodníkom z Hrebienka, cez Bilíkovu až na Rainerovu chatu okolo Studenovodských vodopádov, informuje slovenská agentúra. 

Aktuálne je svah odtrhnutý v dĺžke približne 20 metrov asi 150 metrov od začiatku turistického chodníka z Hrebienka. Námestník predpokladá, že do jari, kým sa začne s prácami na sanácii, sa to môže začať s postupnými opravami. Dodal však, že ide o zložitý proces.

Svah sa začal na tomto mieste zosúvať po daždivom období v prvej polovici novembra. Kvôli bezpečnosti chodník úplne uzavreli 16. novembra a ostáva zatvorený do odvolania. 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky, búrky
23 °C / 7 °C
Júlia
Zajtra
Prehánky, búrky
24 °C / 8 °C
Želmíra
Piatok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Ela
Sobota
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Urban
Nedeľa
Prehánky, búrky
27 °C / 9 °C
Dušan
Pondelok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Iveta
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd