Túto noc bude obloha plná padajúcich hviezd. Vrcholí roj Perzeidov

Túto noc bude obloha plná padajúcich hviezd. Vrcholí roj Perzeidov
Veronika Sádovská

Maximum meteorického roja Perzeíd sa blíži. V noci z nedele na pondelok môžeme očakávať pôsobivé divadlo. Za mimoriadne priaznivých podmienok uvidíte niekoľko desiatok meteorov za hodinu.

Činnosť Perzeíd začala už 17. júla a potrvá do 24. augusta. Najdôležitejšie je však obdobie okolo maxima, ktoré zvyčajne pripadá na noc z 12. na 13. augusta. Predpokladaný moment maxima v tomto roku pripadne podľa Americkej astronomickej spoločnosti na 12. augusta okolo 16:00 nášho času.

To znamená, že najviac meteorov bude viditeľných v noci z 11. na 12. augusta a z 12. na 13. augusta. Maximum je tu a vy si ho môžete poriadne vychutnať.

 

Ideálne podmienky na pozorovanie

„Fáza Mesiaca bude priaznivá na pozorovanie hviezd. Počas tejto noci si budeme môcť užiť skvelé podmienky na pozorovanie," poznamenal Karol Wójcicki, autor blog S hlavou vo hviezdach a popularizátor astronómie.

Pozorovanie by nemala rušiť ani oblačnosť. V noci bude jasná prípadne polojasná obloha. Ak si chcete pozorovanie vychutnať, musíte sa vzdialiť od svetelného smogu. Pozorovanie je ideálne v druhej polovici noci.

Koľko ich reálne uvidíme?

Padajúce hviezdy alebo meteory sú svetelné javy sprevádzajúce prechod úlomku horniny z vesmíru (meteoroidu) zemskou atmosférou. Väčšina takýchto častíc zhorí v atmosfére, len tie väčšie sú schopné dosiahnuť povrch našej planéty a po páde ich nájdeme ako meteority.

Meteory sa na oblohe objavujú po celý rok. Medzi najaktívnejšie meteorické roje patria Perzeidy. Sú to rýchle meteory dosahujúce rýchlosť 59 kilometrov za sekundu. Zvyčajne padajú v skupinách 6 až 15 meteorov v priebehu 2 až 3 minút.

 

Reálne budeme môcť vidieť tak 20 až 30 meteorov za hodinu. Prvým dôvodom je to, že súhvezdie Perzeus, od ktorého sú odvodené a zdanlivo z ktorého vychádzajú, sa nachádza na severovýchodnej oblohe a preto najviac meteorov uvidíme až tesne pred východom slnka. Počas noci tak veľa „hviezd spadne" za zenitom.

Druhý dôvod je, že prachová stopa kométy Swift-Tuttle, ktorá je za zodpovedná za toto nebeské divadlo, výrazne zoslabla. Naposledy preletela okolo Slnka v roku 1992 a vtedy bola aj frekvencia meteorov vyššia. Avšak pravdepodobne najvyššia v histórii bola v roku 1972.

Maximálne to môže byť až 100 meteorov za hodinu, teda teoreticky za ideálnych podmienok. Tento staroveký meteorický roj je spojený s kométou 109P/Swift-Tuttle, ktorá prechádza okolo Zeme každých 133 rokov. Prvýkrát bol spozorovaný v roku 1862.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Jasno
31 °C / 13 °C
Miriama
Zajtra
Dážď
29 °C / 15 °C
Martina
Utorok
Občasný dážď
24 °C / 10 °C
Oleg
Streda
Polooblačno
25 °C / 10 °C
Bystrík
Štvrtok
Polooblačno
27 °C / 10 °C
Mária
Piatok
Dážď
25 °C / 11 °C
Ctibor
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd