Úder bude tvrdý! Do Strednej Ameriky mieri ďalší nebezpečný hurikán

Veronika Salayová

Len dva týždne po ničivom dopade hurikánu Eta mieri do Strednej Ameriky ďalší veľmi nebezpečný hurikán Iota, ktorý by mal udrieť silou hurikánu 4. kategórie. 

Hurikán Iota sa nebezpečne približuje k Strednej Amerike a dnes by mal zosilnieť na extrémne nebezpečný hurikán 4. kategórie, podľa Národného centra pre hurikány NHC.

Iota dosiahne pevninu len dva týždne po tom, čo túto oblasť ničivou silou zasiahol hurikán Eta. Tento hurikán si v Nikarague a Hondurase vyžiadal viac ako 200 obetí. Eta taktiež udrela na pevninu silou hurikánu 4. kategórie a bola jednou z najsilnejších novembrových búrok, aké kedy boli v tejto oblasti zaznamenali.

Hurikán Iota v priebehu včerajška zosilnel na hurikán 2. kategórie a prešiel západnou časťou Karibiku smerom k hranici medzi Nikaraguou a Hondurasom. Vietor dosahoval v nárazoch takmer 155 km/h.

Predpokladaná trasa hurikánu Iota. Zdroj: NHC
Predpokladaná trasa hurikánu Iota. Zdroj: NHC

Počas najbližších 24 hodín NHC očakáva, že hurikán Iota prudko zosilnie na extrémne nebezpečný hurikán 4. kategórie. V severnej Nikarague, východnej Guatemale a v južnom Belize sa očakáva extrémny vietor a úhrn zrážok môže presiahnuť 400 mm. Povodne a zosuvy pôdy sa očakávajú aj v Kostarike, Paname a severnej Kolumbii.

Štáty Honduras, Guatemala a Nikaragua, kde by mala Iota udrieť najväčšou silou, už od piatku evakuovali obyvateľov. Situáciu naďalej komplikujú obmedzenia kvôli pandémii koronavírusu. Vlády sa obávajú, že sa choroba nekontrolovateľne rozšíri. 

Tohtoročná hurikánová sezóna v Atlantiku je rekordná. Zaznamenaných bolo doteraz už rekordných 30 pomenovaných tropických búrok.
 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky, búrky
24 °C / 8 °C
Želmíra
Zajtra
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Ela
Sobota
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Urban
Nedeľa
Prehánky, búrky
27 °C / 9 °C
Dušan
Pondelok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Iveta
Utorok
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Viliam
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd