USA zasiahla búrka Ofélia: Ulice zaplavené pod vodou a tisíce ľudí bez elektriny

24.09.2023 o 15:27 - Zuzana Macháčová

Cez juhovýchod Spojených štátov sa v sobotu prehnala tropická búrka Ofélia, ktorá spôsobila záplavy vo viacerých štátoch. Živel síce zoslabol, no stále prináša nebezpečné lejaky.

USA zasiahla búrka Ofélia: Ulice zaplavené pod vodou a tisíce ľudí bez elektriny
Zdroj: Reuters, NWS, Washington Post

Tropická búrka Ofélia zasiahla v sobotu pobrežie Severnej Karolíny. Hoci fenomén teraz zoslabol a stal sa z neho extratropický cyklón, stále prináša silné lejaky a nárazový vietor.

Podľa americkej Národnej meteorologickej služby (NWS) môže od Virgínie po New Jersey spadnúť cez 120 litrov zrážok na m². Lejaky zasiahnu aj severovýchodné kúty Spojených štátov.

Záplavy a lejaky

Od soboty bolo takmer 8 miliónov ľudí pod výstrahou pred tropickými búrkami, prívalmi búrok a záplavami. Varovania boli v platnosti na veľkej časti atlantického pobrežia USA, od Južnej Karolíny po New York.

Miestami mohlo spadnúť až 250 l/m2 vody a lejaky spôsobili rozvodnenie riek. Mnoho miest, ktoré sa nachádzajú najmä v pobrežnej zóne, bolo pod vodou.

Zlé podmienky prevládali na štátnej ceste 12 pri pobreží Severnej Karolíny, ktorá rozdeľuje Atlantický oceán a pobrežné zálivy. „Hladina vody v zátokách rapídne stúpa. Stmieva sa, na cesty radšej nevychádzať," upozornil správca štátnej cesty.

Výpadky elektriny a evakuácia

Silný vietor, ktorý Oféliu sprevádzal, prispel aj k výpadkom elektriny. V sobotu bolo bez prístupu k elektrickej energii vyše 65 000 obyvateľov v Severnej Karolíne, Virgínii, Pensylvánii a New Jersey. 

Na predmestí Philadelphie nárazy prerušili vedenie vysokého napätia, ktoré spadlo na dom a zasiahlo plynové zariadenie. V budove došlo k výbuchu a hoci sa nikto nezranil, v oblasti bola potrebná evakuácia.

Reklama MediaAd