Unikátne VIDEO: Takto sa postupne menila naša Zem za posledných 100 miliónov rokov

07.03.2023 o 11:30 - Veronika Salayová

Vedci zverejnili unikátne video, ako sa naša planéta rokmi menila. Toto krátke video odhaľuje, ako sa povrch Zeme zmenil za posledných 100 miliónov rokov. 

Naša planéta je v neustálom procese. Aj keď si to nie vždy všimneme, povrch našej planéty sa nám neustále mení pod nohami. V globálnom meradle dochádza k zmenám veľmi pomaly a zmeny sú viditeľné často až po mnohých rokoch. 

Vedci z Univerzity v Sydney v Austrálii sa rozhodli pre náročnú úlohu, a to modeláciu povrchu našej planéty za posledných 100 miliónov rokov. Ich výsledky boli zverejnené v odbornom magazíne Science

Geovedci zohľadnili mnoho faktorov, ako napríklad geodynamiku, klímu, pohyb sedimentov, ale aj pohyb tektonických platní a všetky ostatné zmeny, ktoré nastali, a to s vysokým rozlíšením, s presnosťou až do 10 km.

Model pomôže aj do budúcna

Výsledky spracovali do jedinečného videa, kde je v priebehu pár sekúnd vidieť, ako sa naša planéta zmenila. „Aby sme predpovedali budúcnosť, musíme pochopiť minulosť,“ hovorí Dr. Tristan Salles, hlavný autor štúdie. 

Geovedci zároveň dúfajú, že ich model pomôže ohľadom otázok o budúcich dopadoch klimatických zmien na zemský povrch. Model by mal totiž vedcom pomôcť s testovaním rôznych teórií o tom, ako bude zemský povrch reagovať na budúce meniace sa klimatické a tektonické sily.

Reklama MediaAd