Uplynulo 35 rokov od katastrofy v Černobyle. Ako to tam vyzerá dnes?

Černobyľ, Kyjevská oblasť, Ukrajina Veronika Salayová

Dnes si pripomíname smutné výročie − uplynulo 35 rokov od havárie jadrovej elektrárne v Černobyle. Táto tragédia navždy poznačila celý svet.

26. apríla 1986 o 1:23:48 miestneho času došlo v Černobyle k najhoršej jadrovej havárii v histórii. V priebehu experimentu nového bezpečnostného systému došlo v tento deň k prehriatiu a následne explózii reaktora.

Do ovzdušia sa dostal rádioaktívny mrak, ktorý postupoval cez západnú časť Sovietskeho zväzu, východnú Európu smerom ku Škandinávii. Približne 70 % rádioaktívneho spadu skončilo v Bielorusku.

Presný počet úmrtí spôsobených udalosťami v Černobyle je veľmi ťažké určiť. Odhady sa pohybujú od stoviek po stovky tisíc, pričom Sovietsky zväz v roku 1987 uviedol oficiálne straty v počte 31 mŕtvych. 

Vtedajší dopad pre Slovensko

Vzdušné prúdy kontaminované výbuchom preleteli nad územím vtedajšieho Česko-Slovenska celkovo trikrát, a to 30. apríla, medzi 3. a 4. májom a 7. mája. 

Zo správy Inštitútu hygieny a epidemiológie z roku 1990 vychádza, že nadmerné zamorenie bolo zaznamenané najmä v okresoch Dunajská Streda, Komárno, Žiar nad Hronom, Galanta  či Nitra. 

Černobyľ dnes

Dnes v Černobyle nájdeme zchátralú jadrovú elektráreň, ktorá je obklopená pustatinami, sutinami a opustenými budovami. Život do tejto oblasti sa, okrem turistov,  nikdy nevrátil a oblasť ostala akoby zakonzervovaná v čase. Domov si tu však našlo množstvo lesných zvierat. 

Ukrajinská vláda rozbehla proces o pridelenie Černobyľu do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. 

„Veríme, že uvedenie Černobyľu do zoznamu UNESCO je prvým a dôležitým krokom k tomu, aby toto skvelé miesto bolo jedinečným cieľom záujmu celého ľudstva,“ uviedol ukrajinský minister kultúry Oleksandr Tkačenko.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
31 °C / 15 °C
Kamila
Zajtra
Jasno
33 °C / 15 °C
Dušana
Sobota
Polooblačno
30 °C / 14 °C
Iľja
Nedeľa
Jasno
31 °C / 12 °C
Daniel
Pondelok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Magdaléna
Utorok
Búrky
29 °C / 11 °C
Oľga
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd