USA čelí rekordnej vlne horúčav. V Údolí smrti vystúpila teplota na +50 °C

13.06.2022 o 07:00 - Veronika Salayová

USA čelí v týchto dňoch rekordnej vlne horúčav. V nedeľu bolo pred nebezpečne vysokými teplotami varovaných viac ako 65 miliónov ľudí v celej krajine, a to od Kalifornie po Tennessee.

USA zasiahla extrémna vlna horúčav. V mnohých štátoch bolo vydané varovanie najvyššieho stupňa pred horúčavami. Upozornenie na nadmerné horúčavy bolo vydané napríklad pre San Antonio a Austin v Texase, Tulsu v Oklahome a Phoenix a Tucson v Arizone.

Medzi mestá, na ktoré sa vzťahujú výstrahy pred horúčavami, patria El Paso, Dallas a Houston v Texase a Oklahoma City, Kansas City, New Orleans a Nashville.

Padali aj rekordy

Teplota v Roswell v Novom Mexiku v sobotu dosiahla +43,8 °C, čím prekonala doterajší rekord z roku 2008. Na medzinárodnom letisku v Denveri namerali taktiež rekordnú teplotu +37,7 °C.

Kalifornské údolie smrti je považované za jedno z najhorúcejších miest na Zemi. V sobotu teplota vystúpila až na +50 °C, čím bol prekonaný doterajší rekord z 11. júna, keď v roku 1921 namerali +49,4 °C.

Historicky najvyššou teplotou v Údolí smrti je hodnota +56,7 °C, ktorá bola zaznamenaná v júli 1913. Táto teplota sa považuje za najvyššiu nameranú teplotu vzduchu na svete.

Rekordy padali aj v Palm Springs v Kalifornii, kde v sobotu teplota vystúpila na +45,5 °C.

Horúčavy budú pokračovať 

Podľa predpovedí viac ako 230 miliónov ľudí, teda viac ako 70 % obyvateľov južných oblastí krajiny, zažije v tomto týždni teploty nad +32,2 °C a viac. V USA sa za hranicu tepla považuje 90 stupňov Fahrenheita, teda teplota na úrovni +32,2 °C. Vyše 45 miliónov obyvateľov USA čakajú vysoké teploty.

Úrad Národnej meteorologickej služby (NWS) v Springfielde v štáte Missouri uviedol, že 18. až 24. júna budú teploty v strednej a juhovýchodnej časti USA pravdepodobne nadnormálne a USA tak čaká ďalšia vlna horúčav. 

Zdroj: NOAA
Zdroj: NOAA