Spojené štáty sa rozrástli o 1 milión km2, čo je takmer dvojnásobok rozlohy Španielska. Neočakávaný prudký nárast však nebol výsledkom nejakých zvláštnych geologických síl. Odpoveď sa „schováva“ v kontinentálnych šelfoch.
Kontinentálne šelfy sú oblasťou morského dna, ktoré obklopuje pevnina, kde je more ešte relatívne plytké v porovnaní s otvoreným oceánom.
Podľa medzinárodného práva si krajiny môžu nárokovať na tieto kontinentálne šelfy, čo im umožňuje spravovať a využívať ich zdroje.
19. decembra 2023 vláda USA oznámila nové geografické súradnice definujúce oblasť, o ktorej tvrdia, že je oblasťou týchto kontinentálních šelfov a USA sa rozhodla nárokovať si na ne.
USA informovalo, že si nárokuje na 7 pobrežných oblastí, a to na šelfy smerom k Arktíde, k Atlantiku (východné pobrežie), k Beringovmu moru, k Tichomoriu (západné pobrežie), ďalej smerom k Mariánskym ostrovom a nárokuje si aj na dve oblasti v Mexickom zálive.
Celkovo to zaberá plochu s rozlohou 1 milión km2. Ide o územie veľké ako dvojnásobok Španielska.
Zákonnosť tohto procesu nie je ešte oficiálna, pretože aby bola definícia zákonná, USA musia predložiť údaje a správy Dohovoru Organizácie Spojených národov o morskom práve (UNCLOS).
USA však UNCLOS neratifikovali pre zložité politické nezhody a tieto súvislosti ponechávajú určitú neistotu v súvislosti s tým, ako bude návrh prijatý podľa medzinárodného práva.
Netreba dodávať, že nárokovanie si nových námorných hraníc môže byť na medzinárodnej scéne kontroverzné.