Masa arktického vzduchu už dorazila do USA a teploty klesajú poriadne nízko.
Príval arktického už zasiahol východnú polovicu USA od Texasu až po Maine na severovýchode krajiny a narušený polárny vír sa podpisuje pod extrémne nízkymi teplotami.
Nízke teploty sú však len tichom pred búrkou, a to doslova. Východ USA sa už čoskoro chystá na poriadnu snehovú kalamitu.
Vplyvom narušeného polárneho víru klesajú teploty na extrémne nízke hodnoty, pričom minimá od Texasu až po Oklahomu dosahujú -34°C, na pocit až pod -48°C.
Chicago zaznamenalo denné maximá len -12 °C a najnižšie hodnoty -20 °C. Oblasti okolo Veľkých jazier tiež čelia intenzívnemu chladu, pričom pocitový chlad ešte viac ovplyvňujú nárazové vetry.
Ani teploty, ktoré včera klesali k -10 °C vo Washingtone, však neodradili masy Američanov, ktorí sa prišli pozrieť na inauguráciu nového prezidenta USA.
Pred mrazmi sa diváci inaugurácie mali možnosť uchýliť do športovej haly a pozvaní hostia do interiéru Kapitolu. Táto inaugurácia sa tak netradične konala v interiéroch.
Nízkymi teplotami však problémy vo východnej polovici USA nekončia a úrady sa chystajú na snehovú kalamitu.
Letiská v Texase v Houstone oznámili, že od utorka prerušia prevádzku v očakávaní nepriaznivých poveternostných podmienok.
Guvernéri štátov Georgia, Louisiana, Mississippi a Alabama navyše vyhlásili stav núdze, pričom mnohé školy sú už zatvorené.
Hromadiaci sa sneh a ľad by mohli spôsobiť výpadky elektriny a ohroziť citlivé plodiny a odkryté vodovodné systémy.
Miestne úrady vyzvali občanov, aby zostali doma, pretože zľadovatené cesty môžu spôsobiť, že cestovanie bude mimoriadne nebezpečné. V Louisiane boli zriadené otepľovacie centrá na ubytovanie ľudí bez domova.
Výdatné sneženie sa očakáva aj v oblasti Veľkých jazier. V Buffale v štáte New York sa cez noc spustila snehová búrka a do rána napadlo viac ako pol metra snehu.
Postihnutá už bola letecká doprava vo viacerých štátoch, do pondelkového popoludnia bolo v USA zrušených viac ako 570 letov a zaznamenaných viac ako 5 800 meškaní.
Extrémne mrazy potrvajú až do konca týždňa a masa arktického vzduchu dorazí až na juh USA. Celkovo viac ako 120 miliónov Američanov žije v zóne, kde teplomery začnú od pondelka ukazovať nebezpečne nízke hodnoty.