USA zasiahol hurikán 3. kategórie. V dvoch štátoch spôsobil rozsiahle záplavy

30.08.2023 o 20:36 - Veronika Sádovská

Hurikánová sezóna odštartovala prvým zatiaľ najsilnejším hurikánom. A ten dosiahol hneď silu 4. kategórie.

USA zasiahol hurikán 3. kategórie. V dvoch štátoch spôsobil rozsiahle záplavy
Spúšť po hurikáne Idalia v Keaton Beach, foto: CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH/PAP/EPA

O tom, že na Floridu mieri hurikán, sme informovali dnes ráno. Idalia dosiahla nakrátko pred príchodom na pevninu silu 4. kategórie, no neskôr zoslabla "len" na hurikán tretej kategórie.

Búrka so sebou priniesla trvalý vietor s rýchlosťou 200 kilometrov za hodinu a ešte silnejšie nárazy, čo z neho robí najsilnejší hurikán, ktorý zasiahol región za viac ako storočie. Americkí meteorológovia varujú pred smrtiacimi vlnami, ktoré prenikajú hlbšie do vnútrozemia.

Státisíce ľudí bez elektriny a domova

Vyše 330 000 domácností je aktuálne bez elektrickej energie. Ďalšie desaťtisíce museli evakuovať. Mnohí z nich ale už do svojich domovov nevstúpia.

Hurikán zničil domy a vozidlá pozdĺž pobrežia aj ďalej od neho, premenil ulice na rieky, odkotvil malé člny a zrúcal elektrické vedenie. Stalo sa tak v oblasti, ktorá si takéto vyčíňanie zažila naposledy pred storočím.

Hurikán Idalia udrel v stredu okolo 7:45  miestneho času (u nás  13:45) neďaleko mesta Keaton Beach. Podľa amerického Národného centra pre hurikány (NHC) bola v jeho strede nameraná rýchlosť vetra 205 kilometrov za hodinu. Už niekoľko hodín pred jeho príchodom sa však dvíhala hladina mora a pobrežie bičovali až štvormetrové vlny.

Hurikán smeruje severovýchodne do vnútrozemia. Toto je najsilnejší hurikán za viac ako 125 rokov, ktorý zasiahol túto časť štátu.

Ako informovala agentúra Reuters, vplyvom hurikánu zomreli najmenej dvaja ľudia v dvoch floridských okresoch. Išlo o vodičov, ktorí v hustom daždi stratili kontrolu nad vozidlom.

Pre búrlivé počasie bolo zrušených viac ako 850 letov a takmer 800 ďalších meškalo. Letiská Tampa, Clearwater a Tallahassee sú dočasne zatvorené. Letisko v Tampe oznámilo, že utrpelo menšie škody a prvé prílety sa uskutočnia až v stredu popoludní.

Výnimočný stav v troch štátoch

Na Floride, ako aj v susedných štátoch Georgia a Južná Karolína platia vysoké výstrahy pred počasím. Vo všetkých troch štátoch bol vyhlásený výnimočný stav.

Úrady varujú obyvateľov, aby necestovali autom. Voda na zaplavených cestách môže skrývať nebezpečné prekážky ako napríklad spadnuté elektrické stĺpy. 

Hurikán ďalej pokračuje na východ. Dostať by sa mal naspäť nad Atlantický oceán. Nad pevninou aktuálne zoslabol na 1. kategóriu, ale nad oceánom znova zosilnie. V najbližších dňoch by mal tesne prejsť okolo Bermudkých ostrovov, kde takisto spôsobí rozsiahle škody.

Reklama MediaAd