USA zasype sneh. Teploty už teraz klesli miestami aj o 30 °C

Dominik Cenkner

Kým v našich končinách si v posledných dňoch užívame takpovediac babie leto, v Amerike sa pripravujú na výrazné ochladenie. Prvá vlna tam dorazila už včera, ďalšia sa očakáva na prelome nedele a pondelka, kedy môže teplota klesnúť aj pod -20 °C.

Prvá vlna ochladenia do USA dorazila už včera za studeným frontom. Oblasť východne od Skalnatých vrchov zažila ochladenie miestami aj o 30 stupňov. Arktický vzduch však zasiahol aj veľkú časť amerického stredozápadu, Veľké prérie a prenikol až do Colorada či na sever Texasu.

Najvýraznejšie sa však arktický vzduch prejavil v štátoch Montana a Wyoming. V meste Glasgow dnes ráno teplota klesla až na -16 °C. To je o 5 stupňov menej než bol doterajší rekord pre 23. október.

Najchladnejšie počasie sa však očakáva v závere víkendu, resp. na začiatku nového pracovného týždňa. Nedeľné maximá budú v Montane a Wyomingu len od -12 °C do -5 °C. Pondelkové ranné teploty môžu klesnúť aj pod -20 °C.

Výrazné ochladenie so sebou prinesie aj sneženie, Foto: wxcharts.com
Výrazné ochladenie so sebou prinesie aj sneženie, Foto: wxcharts.com

Tieto teploty tak budú na väčšine miest o 15 až 30 stupňov nižšie než je dlhodobý priemer pre danú oblasť. Je isté, že sa budú prepisovať rekordy.

Výrazné ochladenie so sebou prinesie aj sneženie. To by sa malo objaviť dokonca aj v Texase, pričom najviac, a to až 80 cm snehu by malo napadnúť na návetrí Skalnatých vrchov. Problémy tiež môže spôsobiť aj mrznúci dážď.

Na Slovensku momentálne takéto ochladenie neočakávame, skôr naopak. Dlhodobé predpovede poukazujú na to, že teploty by sa mali pohybovať mierne nad dlhodobým priemerom.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky, búrky
24 °C / 8 °C
Želmíra
Zajtra
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Ela
Sobota
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Urban
Nedeľa
Prehánky, búrky
27 °C / 9 °C
Dušan
Pondelok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Iveta
Utorok
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Viliam
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd