Taká zima už dlho nebola. Mrazy si vyžiadali už 18 obetí

Taká zima už dlho nebola. Mrazy si vyžiadali už 18 obetí
Zuzana Macháčová

Už takmer dva týždne zvierajú metropolu rekordné mrazy, aké si nepamätajú celé generácie. Arktická vlna, ktorá ochromila bežný život a premenila ulice na nebezpečné ľadové pasce, si doposiaľ vyžiadala 18 obetí.

Už trinásť dní po sebe nestúpli teploty nad bod mrazu. New York City momentálne zápasí s jedným z najničivejších období chladného počasia za posledné desaťročia. Podľa starostu Zohrana Mamdaniho si táto neúprosná zima vyžiadala už najmenej 18 ľudských životov, pričom mesto zažíva najdlhšiu vlnu mrazov od roku 1961.

Situácia je kritická

Situácia v metropole je kritická nielen pre rekordne nízke teploty, ktoré cez víkend dosiahli -15 °C, ale najmä pre pocitovú teplotu. Tá sa vplyvom mrazivého vetra prepadla až na -29 °C, čo predstavuje bezprostredné riziko vzniku omrzlín už po niekoľkých minútach strávených vonku.

Medzi obeťami je aj 81-ročný muž z Brooklynu, ktorý sa pošmykol na ľade, a ďalší človek, ktorého našli v sobotu ráno v štvrti Bronx.

 

 

 


Praskajú aj potrubia

Extrémny chlad však neútočí len na zdravie, ale aj na samotnú infraštruktúru mesta. Podzemné potrubia pod tlakom mrazu praskajú, čo spôsobuje lokálne záplavy, ktoré v priebehu minút menia ulice na korčuliarske plochy. Hasičské zbory hlásia zvýšený počet výjazdov k požiarom spôsobeným preťažením elektrických ohrievačov v starších budovách. Doprava je ochromená, koľajnice metra musia v niektorých úsekoch nahrievať plynovými horákmi, aby vôbec zostali funkčné a nezamrzli.

Okrem technických problémov sa mesto ponára aj do zvláštnej melanchólie a izolácie. Obchodníci, ktorí sú závislí od pohybu ľudí na uliciach, hovoria o „meste duchov“. Predavači v stánkoch priznávajú, že v takýchto podmienkach je nemožné pracovať viac ako pár minút v kuse.

 


Starosta Mamdani preto vyhlásil núdzový stav „modrý kód“, ktorý otvoril dvere útulkov pre viac ako 1 400 zraniteľných osôb, ktoré by inak na ulici nemali šancu prežiť.

Teploty pod februárovým priemerom

V priebehu tohto týždňa by sa malo začať postupné otepľovanie, no meteorológovia z NWS varujú, že radosť je predčasná. Teploty budú stále hlboko pod februárovým priemerom.

Najväčším rizikom nadchádzajúcich dní tak zostáva topiaci sa ľad a sneh. Obrovské cencúle a zamrznuté bloky zo striech mrakodrapov predstavujú pre chodcov smrtiacu hrozbu. „Zostaňte v bezpečí, zostaňte doma a dávajte na seba pozor,“ vyzýva radnica. 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Polooblačno
20 °C / 3 °C
Justína
Zajtra
Občasný dážď
22 °C / 4 °C
Fedor
Štvrtok
Oblačno
20 °C / 4 °C
Dana
Piatok
Skoro jasno
21 °C / 3 °C
Rudolf
Sobota
Jasno
19 °C / 3 °C
Valér
Nedeľa
Jasno
20 °C / 3 °C
Jela
Stiahnite si našu novú aplikáciu o počasí Stiahnuť Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe
Reklama MediaAd