Už je to tu! Štartuje séria supermesiacov. O pár dní nastane prvý superspln

Už je to tu! Štartuje séria supermesiacov. O pár dní nastane prvý superspln
Veronika Salayová

Už o pár dní môžeme na oblohe pozorovať prvý z nadchádzajúcej série supersplnov, ktoré budeme môcť odteraz na oblohe pozorovať každý mesiac až do septembra. 

O pár dní štartuje séria štyroch supersplnov. Prvý z nich nastane už začiatkom júla a následne budú každý mesiac nasledovať ďalšie supermesiace, a to až do septembra. Tohtoročné leto tak bude v znamení supersplnov.

Prvý superspln v tomto roku nastane už v pondelok 3. júla. Následne nastanú ďalšie supersplny, konkrétne v poradí: druhý superspln nastane 1. augusta, tretí 31. augusta a posledný superspln bude 29. septembra

Špeciálny modrý supermesiac

Tretí superspln však bude ešte niečím špeciálny. Keďže v jednom kalendárnom mesiaci nastanú dva splny, teda 1. augusta a aj 31. augusta, tak v takomto prípade o druhom splne v mesiaci hovoríme ako o Modrom mesiaci. 

Posledný augustový deň nás tak dokonca čaká modrý supermesiac. Tento modrý superspln bude zároveň najbližším splnom pre rok 2023, kedy bude Mesiac od Zeme vzdialený „len“ 357 344 km. 

Kedy bude Mesiac na oblohe najväčší?

Ak náhodou neviete, čo je to superspln, tak vedzte, že ide „bežný“ spln, ako ho poznáme, no Mesiac je bližšie k Zemi a je zdanlivo na oblohe väčší. 

Ak nastane situácia, že je Mesiac v splne a navyše blízko perigea, čiže najbližšie k Zemi, vtedy svieti mimoriadne jasne. Mesiac sa na oblohe javí väčší až o 14 % a svieti o 30 % jasnejšie.

To, že je Mesiac naozaj veľký, sa nám môže zdať najmä pri východe alebo pri západe, keď je Mesiac nízko nad obzorom. Vtedy sa zdanlivo naozaj javí ako obrí Mesiac. 

Tak nezabudnite − v pondelok nastane prvý superspln v tomto roku! 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
28 °C / 12 °C
Paulína
Zajtra
Skoro jasno
28 °C / 13 °C
Sidónia
Pondelok
Skoro jasno
30 °C / 12 °C
Ján
Utorok
Polooblačno
28 °C / 9 °C
Tadeáš
Streda
Prehánky, búrky
31 °C / 13 °C
Adriána
Štvrtok
Búrky
29 °C / 12 °C
Ladislav
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd