Už je to tu: V noci aj sneženie, ráno šmykľavé cesty a potom mráz

Peter Minárik

Avizovaná zmena počasia je tu. Cez naše územie začal postupovať studený front, ktorý prinesie sľubovanú zmenu a zásadné ochladenie. Na sever Slovenska dokonca zavítajú aj snehové vločky a cez víkend bude mrznúť 

Počasie na našom území začal v podvečerných hodinách ovplyvňovať studený front, ktorý v týchto chvíľach prináša na naše územie dážď. Veľa zrážok však zatiaľ nespadlo. Najvyššie úhrny sú zaznamenávané v oblasti Malých Karpát a to okolo 2 mm.

Studený front počas noci postúpi cez naše územie a prinesie zrážky na mnohé miesta, no opäť ich veľa nebude. Do rána by mali zrážky postupne ustáť.

Tento studený front však nebude významný zrážkovými úhrnmi, ale predovšetkým ochladením. Za týmto studeným frontom k nám totiž od severozápadu bude prenikať studený vzduch a ten sa najskôr prejaví na klesajúcej hranici sneženia.

Aktuálne sa hranica sneženia vyskytuje nad výškou 1500 m n.m., ale v priebehu nočných hodín poklesne hranica sneženia na 700 m n.m. Ďalšia vlna chladného vzduchu príde v skorých ranných hodinách a to by malo hranicu sneženia znížiť ešte viac a to aj do najnižších polôh.

Ráno tak v oblasti severného Slovenska, kde sa budú zrážky stále vyskytovať treba počítať s poletujúcimi snehovými vločkami. Netreba však počítať s tým, že napadne snehová pokrývka, ale snehové zrážky môžu oblasti na severe Slovenska len poprášiť.

Oveľa nebezpečnejšie ako ranný sneh bude na severe mráz. Vplyvom ochladenia totiž poklesnú teploty na 0 až -2 °C, ale v prízemnej vrstve bude ešte chladnejšie a tak vlhké a mokré vozovky môžu namŕzať a hrozí tak nebezpečná poľadovica.

Zajtrajší deň už bude na našom území v chladnejšom vzduchu a tak treba počítať s dennými teplotami len od -1 do +6 °C. Noc na sobotu a noc na nedeľu bude veľmi chladná. Teploty by na celom našom území mali klesať pod bod mrazu a u nás by sa teploty mali pohybovať od 0 do -7 °C.

Studený front, ktorý tak aktuálne postupuje našim územím prinesie veľmi výrazné ochladenie, ktore sa postará najbližšie dni o mrazivé noci a rána.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
25 °C / 10 °C
Vilma
Zajtra
Polooblačno
23 °C / 8 °C
Ferdinand
Piatok
Dážď
23 °C / 7 °C
Petronela
Sobota
Dážď
25 °C / 6 °C
Žaneta
Nedeľa
Búrky
28 °C / 11 °C
Xénia
Pondelok
Prehánky, búrky
28 °C / 10 °C
Karolína
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd