Už leje ako z krhly a bude to horšie. V jednej časti Slovenska hrozia BÚRKY. Toto nás teraz čaká

23.09.2023 o 13:31 - Peter Minárik

Od nočných hodín na našom území prší, pričom zrážky sú lokálne aj výdatnejšie. Najvýdatnejšie zrážky zasiahli severozápadné Slovensko. Teraz sa celé zrážkové pole začne veľmi pomaly presúvať a počas popoludnia a na večer sa začnú tvoriť aj búrky, ktoré zasiahnu jednu časť nášho územia.

Už leje ako z krhly a bude to horšie. V jednej časti Slovenska hrozia BÚRKY. Toto nás teraz čaká
ilustračné foto Unsplash

Počasie na Slovensku ovplyvňuje vlniaci sa studený front spolu s plytkou tlakovou nížou, ktorá sa nachádza nad východným Maďarskom.

Vďaka tomu do našej oblasti prúdi od juhu vlhší vzduch, pričom tento vlhký vzduch sa nad Maďarskom a nad východným Slovenskom labilizuje, čo podnieti v priebehu nadchádzajúcich hodín tvorbu prehánok a búrok.

Zasiahli nás výdatné zrážky

Počas nočných a ranných hodín odštartovali zmenu počasia búrky, ktoré sa vyskytli predovšetkým na západnom Slovensku. Dohromady však priniesli len okolo 400 bleskov. Neboli tak výrazné a nespôsobovali problémy. Tie môžu spôsobiť až zrážky.

Za uplynulé hodiny na našom území spadli významné zrážkové úhrny. Najviac zrážok spadlo v Trenčianskom a v Žilinskom kraji, kde sa zrážkové úhrny pohybujú medzi 10 až 25 mm.

Tieto výdatné zrážkové úhrny sa už začali prejavovať na vzostupe vodných tokov. Rieka Handlovka v Handlovej už dosiahla úroveň 1. povodňového stupňa, pričom stúpajú aj ďalšie toky na Hornom Ponitrii.

Ďalšie zrážky a aj búrky

V priebehu nadchádzajúcich hodín nás čakajú ďalšie vlny zrážok, ktoré opäť zasiahnu Slovensko. Výdatné zrážky by mali pokračovať až do zajtrajšieho popoludnia. Dovtedy môže na našom území spadnúť ďalších 20 až 40 mm zrážok.

V priebehu sobotňajšieho popoludnia a večera sa však treba pripraviť aj na možné búrky. Tie by sa mali začať vytvárať na páse, ktoré bude siahať naprieč východným Maďarskom, cez východné Slovensko až nad Ukrajinu. Na východe tak ešte dnes bude búrlivo.

Reklama MediaAd