Už o pár hodín udrú na Slovensko silné búrky s vetrom. O koľkej čakať prvé blesky?

16.06.2022 o 09:45 - Peter Minárik

Slovensko a celú našu oblasť už o pár hodín zasiahnu pomerne intenzívne búrky, ktoré budú sprevádzané silným nárazovým vetrom, prívalovými zrážkami a ojedinele aj krúpami. Všetko to vypukne už o niekoľko hodín.

Už o pár hodín udrú na Slovensko silné búrky s vetrom. O koľkej čakať prvé blesky?
ilustračné foto

V priebehu dnešného dňa nás čaká ďalšia, potencionálne nebezpečná búrková situácia. Búrky sprevádzané nebezpečnými sprievodnými javmi hrozia na viacerých miestach nášho územia, pričom prvé blesky sa očakávajú už čoskoro.

Pred dnešnými búrkami platia výstrahy v mnohých okolitých krajinách. Najmä v prvej časti popoludnia totiž nie sú vylúčené ani ojedinelé tornáda. Tomu totiž prajú veľmi vhodné dynamické podmienky.

Búrky prinesie studený front

Počas dnešného dňa začne počasie v našej oblasti ovplyvňovať postupujúci studený front a na ňom sa začnú vytvárať prvé, intenzívne búrky.

Vznik prvých búrok sa očakáva okolo 14:00 nad juhozápadnou časťou Česka a v alpskej oblasti, pričom búrky budú postupovať smerom k juhovýchodu.

To najzaujímavejšie pre nás sa začne diať okolo 16:00-17:00, kedy začne búrková aktivita nad Moravou a východným Rakúskom pomerne výrazne narastať a do 18:00 sa sformuje pomerne výrazná línia búrok, ktorá sa bude tiahnuť od Álp, cez celú Moravu až do Poľska a namierené to bude mať k nášmu územiu.

Čakajte búrky so silným vetrom

Podľa tých najčerstvejších prepočtov numerických modelov by krátko po 18:00 mali búrky prekročiť naše hranice. Sprevádzané budú veľmi silným vetrom, pričom nárazy môžu prekračovať poryv až 25 m/s.

Okrem silného vetra sa očakávajú aj výdatné zrážky, ktoré môžu priniesť lokálne zatopenie. Vo večerných hodinách tak počítajte s príchodom búrok, ktoré sa postupne preženú celým našim územím a spôsobia problémy.

Reklama MediaAd