Na Slovensko PRÁVE TERAZ prichádza víchrica Khursu. Pozrite si kde bude najsilnejšia

Ľubomír Franko

V pondelok popoludní nás čakáa veľmi nepriaznivá poveternostná situácia. Medzi tlakovou výškou na západe Európy a tlakovou nížou na východe Európy k nám prenikne studený front. Okrem sneženia prinesie najmä silný vietor, ktorý môže páchať škody.

V strednej Európe sa momentálne nachádzajú dva dôležité tlakové útvary, ktoré priamo vplývajú na počasie na našom území. Ide o tlakovú výš s menom Liliosa, ktorej stred sa nachádza nad Francúzskom, a tlakovú níž Khusru, ktorá sa rozprestiera od Pobaltia po Čierne more.

Medzi týmito dvoma tlakovými útvarmi k nám už v noci na pondelok dorazil zvlnený studený front, ktorý priniesol na mnohé miesta dážď, miestami aj výdatný.

V nadchádzajúcich hodinách si dajte pozor. Vysoký tlakový gradient medzi vyššie spomenutými tlakovými útvarmi prinesie silný nárazový vietor, na hory až o sile orkánu.

Popoludní dorazí víchrica Khusru

V priebehu popoludnia sa na celom našom území rozfúka. Vietor začne naberať na sile po 12-tej hodine,najskôr na západe a severozápade Slovenska.

Vietor bude naberať na sile približne do 16-tej hodiny, kedy by mal byť na západe najsilnejší. Najmä vo východnej časti Podunajskej nížiny a Podunajskej pahorkatiny môže v nárazoch dosiahnuť od 80 do 95 km/h.

Takto silný vietor už môže páchať škody v podobe prevráteného záhradného nábytku, popadaných konárov a stromov, no v kombinácii so snehom či dažďom môže aj výrazne znížiť viditeľnosť.

Vietor sa bude neskôr popoludní a podvečer presúvať ďalej na východ územia. Tam by mal byť najsilnejší večer okolo 20-tej hodiny. Najsilnejší bude okrese Rožňava, Košice, Košice a okolie a vo Východoslovenskej nížine.

Na horách sa očakáva víchrica až orkán

Na horách bude situácia iná ako v nižších polohách. Silný vietor tam dosiahne maximum už na obed, kedy môže fúkať v nárazoch rýchlosťou cez 120 km/h. Takto silný vietor by mal pretrvať minimálne do konca dňa.

Vietor nebude silný len v nárazoch, no aj z hľadiska priemernej rýchlosti. Práve tá je dôležitá pri klasifikácii sily vetra na Beaufortovej stupnici sily vetra. 

V oblasti Vysokých Tatier a Nízkych Tatier môžeme zaznamenať aj rýchlosť orkánu, čo znamená že priemerná rýchlosť vetra presiahne 117 km/h.

Maximálne nárazy vetra sa na západe očakávajú okolo 16:00, zdroj: iMeteo
Maximálne nárazy vetra sa na západe očakávajú okolo 16:00, zdroj: iMeteo

Pohyb vo vysokohorskom teréne neodporúčame

Pri prechode zvlneného studeného frontu v noci na pondelok na viacerých miestach nasnežilo. Ide najmä o polohy nad 1500 metrov, najmä vo vysokohorskom teréne.

Počas pondelka popoludnia sa budú vyskytovať prehánky, ktoré budú na severe prevažne snehové. Vzhľadom na čerstvý sneh a silný vietor sa vo vysokohorskom teréne očakávajú mimoriadne nepriaznivé podmienky.

Maximálne nárazy vetra na východe sa očakávajú okolo 22:00
Maximálne nárazy vetra na východe sa očakávajú okolo 22:00

Silný vietor sa bude vyskytovať aj počas utorka, no vtedy by mal byť už o niečo slabší. Slabnúť by mal až počas stredy.

Pobyt na horách preto vysoko neodporúčame, a to aj v priebehu utorka.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Jasno
33 °C / 15 °C
Dušana
Zajtra
Polooblačno
30 °C / 14 °C
Iľja
Nedeľa
Jasno
31 °C / 12 °C
Daniel
Pondelok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Magdaléna
Utorok
Búrky
29 °C / 11 °C
Oľga
Streda
Prehánky, búrky
28 °C / 12 °C
Vladimír
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd