Už sa tvoria aj búrky. V noci príde ďalší lejak. Na horách napadne až 20 cm snehu

19.09.2022 o 15:13 - Peter Minárik

Naše územie je vystavené silnému severozápadnému prúdeniu v rámci ktorého k nám zateká veľmi chladný vzduch. Počas nasledujúcich hodín nás čaká ďalšie zrážkové pole, ktoré opäť prinesie zrážky. Na horách bude opäť snežiť a napadnúť môže až okolo 20 cm snehu.

Slovensko už niekoľko dní sužuje veľmi chladné počasie, ktoré prináša podpriemerné teploty. Situácia sa výraznejšie nezmení ani v nasledujúcich dňoch. Už o niekoľko hodín nás pritom čaká ďalšie zhoršenie počasia. Do našej oblasti totiž mieri ďalšia vlna zrážok.

Silné prúdenie prináša aj búrky

Slovensko je v týchto chvíľach vystavené silnému severozápadnému prúdeniu medzi tlakovou nížou, ktorej stred sa nachádza nad Ruskom a tlakovou výšou so stredom nad Britskými ostrovmi. Medzi týmito dvoma tlakovými útvarmi prúdi do našej oblasti od severozápadu veľmi chladný a morský vzduch, ktorý prináša vlhkosť.

Toto prúdenie, ktoré v našej oblasti máme je nielen chladné, ale aj vlhké a tvoria sa početné zrážky. Situácia by sa nemala meniť ani v nadchádzajúcich hodinách a stále bude do našej oblasti prúdiť veľmi chladný vzduch.

V tomto silnom prúdení sa v našej oblasti tvoria početné prehánky, ale dokonca aj búrky. Búrky sa dnes vyskytli predovšetkým na Záhorí a na krajnom západe. Detekcia bleskov už nad Slovenskom počas dnešného dňa zaznamenala takmer 250 bleskov a na Záhorí padali dokonca krúpy.

Noc prinesie lejak a až 20 cm snehu

V nadchádzajúcich zasiahne naše územie ďalšia vlna zrážok. Zrážky by mali nabrať na sile vo večerných hodinách a dážď čaká predovšetkým sever Slovenska, kde by do rána mohlo spadnúť až do 20 mm zrážok.

Na horách bude aj naďalej panovať veľmi chladné počasie. Od nadmorskej výšky zhruba 1400 metrov bude snežiť, pričom do rána napadne opäť ďalší sneh. Najvýraznejšie sneženie sa očakáva v polohách nad 1700 metrov, kde by mohlo napadnúť až 20 cm snehu.

Otepľovať by sa malo začať na našom území len veľmi pomaly. Nad hranicu +20 °C by sa teploty mohli dostať až v priebehu víkendu. Viac o vývoji nájdete TU.