Počet slonov v Afrike za posledné storočie znepokojujúco klesá, a to až tak výrazne, že slonom hrozí vyhynutie v relatívne krátkom čase. Ochranári varujú, že ak to pôjde takýmto tempom, o pár rokov slony v Afrike už nebudú.
Svetový fond na ochranu prírody WWF informuje o veľmi znepokojujúcom fakte − slonov v Afrike je rekordne mále a hrozí im blízke vyhynutie. Počet slonov rapídne klesá z odhadovaných 12 miliónov spred storočia na približne 415 000 kusov hlásených pri poslednom sčítaní.
V Afrike žijú dva druhy slonov, a to slon africký (Loxodonta africana) a slon pralesný (Loxodonta cyclotis). Slon africký bol podľa WWF klasifikovaný ako „ohrozený“ a slon pralesný bol zaradený medzi „kriticky ohrozené druhy“, ktorým v krátkom čase hrozí vyhynutie.
Za hlavnú príčinu úbytku slonov v Afrike sa považuje pytliactvo, pretože takmer 20 000 slonov je každoročne zabitých pre nelegálny obchod so slonovinou.
K tejto dramatickej situácii sa pripájajú aj zabíjania spôsobené konfliktmi medzi slonmi a miestnymi komunitami, ktoré narastajú v dôsledku odlesňovania, nedostatku potravy či vody.
Svetový fond na ochranu prírody WWF preto spúšťa kampaň s názvom SOS Elephant. Fond realizuje programy ochrany v krajinách, kde sa slon pralesný vyskytuje už viac ako 30 rokov, s operačnými kanceláriami v Kamerune, Stredoafrickej republike, Konžskej demokratickej republike a Gabone.
Bez rýchleho posilnenia ochranárskych aktivít však druhy v nasledujúcich 10 rokoch v týchto oblastiach vyhynú, konštatujú odborníci z WWF. Slon pralesný tak môže byť pre ďalšie generácie už vyhynutým druhom, preto treba začať konať...