V Afrike vybuchla už druhá sopka v priebehu týždňa

Ľubomír Franko

Už druhá sopka vybuchla v priebehu niekoľkých dní neďaleko mesta Goma na východe Konžskej demokratickej republiky. Presne týždeň po erupcii vulkánu Nyiragongo vybuchla sopka Murara.

Dnes v sobotu 29. mája vybuchla v Konžskej demokratickej republike ďalšia sopka. K erupcii došlo na sopke Murara v neobývanej oblasti Virunga.

Virunga je prírodná rezervácia, v ktorej žije asi štvrtina svetovej populácie kriticky ohrozených horských goríl.

Tento druh goríl je druhý najväčší primát na svete a vyskytuje sa iba na malom území v horskej oblasti na pohraničí Konžskej demokratickej republiky, Ugandy a Rwandy.

Sopka Murara je parazitický kráter vulkánu Nyamuragira v tvare troskového kužeľa. Vulkány Nyiragongo a Nyamuragira, ktoré sa nachádzajú pomerne blízko seba, tvoria asi 40% sopečnej činnosti na africkom kontinente.

Murara nebola v posledných rokoch aktívna. Posledná dlhšia erupcia začala ešte 23. decembra 1976. Jej aktivita výrazne poklesla po výbuchu vulkánu Mount Nyiragongo (vulkán, ktorý vybuchol pred týždňom a spôsobil obrovské škody) 10. januára 1977. Erupcia definitívne skončila v apríli 1977.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
31 °C / 15 °C
Kamila
Zajtra
Jasno
33 °C / 15 °C
Dušana
Sobota
Polooblačno
30 °C / 14 °C
Iľja
Nedeľa
Jasno
31 °C / 12 °C
Daniel
Pondelok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Magdaléna
Utorok
Búrky
29 °C / 11 °C
Oľga
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd