V Alpách sa zrútila časť svahu. Za 12 hodín sa údolie prepadlo o 20 metrov

Veronika Salayová

V Alpách došlo k masívnemu zrúteniu svahu. Za 12 hodín sa časť údolia prepadla takmer o 20 metrov, v dôsledku čoho sa muselo rakúske údolie uzavrieť pre všetku dopravu. 

Veľká časť svahu pri turistickom mestečku Sankt Gilgen v oblasti Illingerberg-Alm pod Zwölferhornom v Rakúsku sa za 12 hodín prepadla takmer o 20 metrov, uviedol pre médiá starosta tohto alpského mesta Otto Kloiber.

Zosuv pôdy v nedeľu zasiahol takmer 8 hektárov. Podľa miestnych úradov sa v súčasnosti nedá predpovedať vývoj situácie, a teda ani trvanie výluky. Riziko súvisí okrem iného aj s možnosťou pádu stromov. Budovy však nie sú ohrozené, uviedli miestne médiá.

Starosta informoval, že k fenoménu zosuvu pôdy v Sankt Gilgen dochádza každých 50 až 60 rokov. Tentoraz to však nabralo výnimočne veľké rozmery. Zároveň dodal, že ide o normálny proces, ktorý sa vyskytuje v prírode a nemá nič spoločné s poveternostnými javmi.

Dolinu uzavreli

Dolina bola z bezpečnostných dôvodov uzavretá pre všetku dopravu. „Z dôvodu bezprostredného ohrozenia života účastníkov cestnej premávky, cyklistov a chodcov sú uzatvorené chodníky pod ohrozeným svahom,“ informoval Otto Kloiber v tlačovej správe.

Poškodené chodníky vedúce do Illingerbergu a turistická trasa na Zwoelferhorn boli taktiež uzavreté pre pešiu a cyklistickú dopravu.

„Po konzultácii s úradmi sme sa rozhodli z bezpečnostných dôvodov zablokovať celé údolie,“ vysvetlil starosta turistického mestečka v oblasti Salzburgu.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
31 °C / 16 °C
Oľga
Zajtra
Búrky
29 °C / 13 °C
Vladimír
Štvrtok
Prehánky
25 °C / 7 °C
Jakub
Piatok
Prehánky
27 °C / 10 °C
Anna Hana
Sobota
Jasno
32 °C / 11 °C
Božena
Nedeľa
Jasno
34 °C / 8 °C
Krištof
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd