V Antarktíde sa utopili tisíce mláďat, kvôli roztopeniu ľadu

27.04.2019 o 11:53 - Peter Minárik

Klimatické zmeny majú za následok ďalšiu katastrofu. V Antarktíde zmizla druhá najväčšia kolónia tučniakov. Prišli na to prednedávnom vedci.

V Antarktíde sa utopili tisíce mláďat, kvôli roztopeniu ľadu

Britský úrad pre výskum Antarktídy prišiel so smutnou správou. Vedci Peter Fretwell a Phil Trathan si všimli, že od roku 2016 sa už kolónia tučniakov obrovských nevracia na svoje obľúbené hniezdisko na šelfový ľadovec vo Weddellovom mori.

Tučniak obrovský si pre vývoj mláďat vyberá pevné miesta, kde je dostatočne silný ľad, ktorý je schopný vydržať od apríla až do jesene, kedy sú už mláďatá schopné vlastného samostatného života

Ľad, ktorý sa vytvoril v roku 2016 však nebol dostatočne silný a búrky v októbri a v novembri spôsobili jeho skoršie praskanie a topenie. Ľad, ktorý bol kedysi stabilný sa tak v súčasnosti už tak dlho neudrží, čo malo podľa vedcov fatálne následky. Viac v reportáži.

V tejto oblasti každoročne privádza na svet zhruba 25 tisíc párov svoje mláďatá. Predčasné roztopenie ľadovca spôsobilo, že mláďatá nedokázali plávať a utopili sa. 

Ide o ďalší následok klimatických zmien. Vedci očakávajú, že ak sa zmena klímy nepodarí odvrátiť, tak to roku 2070 sa roztopí 25 % antarktického ľadu.

Reklama MediaAd