V Atlantickom oceáne objavili 12 nových druhov živočíchov

Ľubomír Franko

Po rokoch brázdenia podmorského sveta v Atlantickom oceáne objavili vedci 12 nových druhov živočíchov. Tieto objavy len dokazujú, koľko neprebádanej prírody leží na dne oceánov.

Nové zistenia priniesol projekt ATLAS, medzinárodný projekt na lepšie porozumenie podvodných ekosystémov v severnom Atlantickom oceáne. Počas 45-tich expedícií sa celkovo až 80 vedcov, študentov a dobrovoľníkov podujalo na výskume dna oceánu.

Počas štyroch rokov výskumu objavili nové, dovtedy nevídané živočíchy, ktoré sa prispôsobili extrémnym podmienkam. Celkovo objavili 12 nových druhov morských myší, mäkkýšov, a hlbokomorských koralov. 

V nehostinných podmienkach našli aj rôzne predtým nevídané ryby a druhy krabov. Všetky tieto živočíchy už čoskoro začnú pociťovať klimatické zmeny.

Len donedávna sa totiž myslelo, že hlbokomorský svet zostane voči klimatickým zmenám odolný alebo len minimálne ohrozený. Nové štúdie ale dokazujú, že aj najmenšie zmeny v salinite či teploty vody môžu vo výraznej miere narušiť žijúci ekosystém.

Ďalším činiteľom, ktorý tieto ekosystémy ohrozuje, je človek. Dopyt po nerastných surovinách, predovšetkým po rope, je v týchto lokalitách čoraz väčší.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky, búrky
25 °C / 6 °C
Bernard
Zajtra
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Zina
Streda
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Júlia
Štvrtok
Polooblačno
26 °C / 8 °C
Želmíra
Piatok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Ela
Sobota
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Urban
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd