Úrady zatvárajú školy a zavádzajú prísne zákazy. Prvé takéto rozhodnutie po 3 rokoch

20.09.2023 o 11:10 - Zuzana Macháčová

V austrálskom štáte Nový Južný Wales došlo k viac ako 60 požiarom. Úrady zaviedli úplný zákaz zakladania ohňov a zatvorili niekoľko desiatok škôl. Požiarnu situáciu nezlepšuje ani pretrvávajúca vlna horúčav a nárazový vietor.

Úrady zatvárajú školy a zavádzajú prísne zákazy. Prvé takéto rozhodnutie po 3 rokoch
Zdroj: Mark Baker/AP

Do Austrálie pomaly prichádza jar. Žiaľ, juhovýchodné regióny krajiny už teraz zápasia s vlnou horúčav. Vysoké teploty zvyšujú riziko požiarov a pripomínajú tragédiu, ktorá sa stala na prelome rokov 2019 a 2020.

Kvôli nebezpečenstvu úrady v Sydney v utorok zaviedli úplný zákaz zakladania ohňov a zatvorili niekoľko desiatok škôl. Ide o prvé takéto rozhodnutie za takmer tri roky, informuje agentúra Reuters.

Nezvyčajný jav

Za vysoké teploty môže El Niňo. Tento jav prináša vyššie teploty do časti krajiny. Meteorológovia očakávajú, že súčasná vlna horúčav potrvá minimálne do stredy 20. septembra.

Teplomery môžu ukazovať hodnoty až o 16 °C vyššie ako je priemer za tento mesiac. V utorok v Sydney vystúpila teplota  až na +34 °C. 

Čo je v tomto období nezvyčajné, je jeho dlhotrvajúci charakter. V septembri často zažívame horúce dni.

Skutočnosť, že sme mali toľko horúcich dní za sebou, sedem alebo osem v Novom Južnom Walese a vo Victorii, je dosť nezvyčajné," povedala meteorologička Bureau of Meteorology (BOM) Miriam Bradburyová.

V mnohých častiach Nového Južného Walesu platia výstrahy pred požiarmi. Fúka dosť silný vietor, čo ešte zvyšuje riziko požiaru. Obyvatelia boli vyzvaní, aby nezakladali ohne. 

Hasiči bojujú s požiarmi

V utorok museli hasiči z Nového Južného Walesu ešte bojovať so 61 požiarmi. Asi 12 z nich ešte nemajú pod kontrolou.

Vyučovanie sa nekoná v 21 vzdelávacích inštitúciách v štáte. V dôsledku sťažených podmienok je stupeň nebezpečenstva požiaru zvýšený na najvyšší.

Reklama MediaAd