V Česku spadol meteorit. V oblasti sa rozbehlo pátranie

Peter Minárik

Na severe Česka spadol meteorit. Po jeho páde sa rozbehlo rozsiahle pátranie, no zvyšky vesmírnej hmoty sa doteraz nepodarilo nájsť. Astronómovia vyzvali na pomoc verejnosť.

Oblohu nad územím Českej republiky rozžiaril pomerne výrazný meteorit, takzvaný bolid. Astronómovia doteraz polohu pádu tajili, no keďže oni nič nenašli tak vyzvali na hľadanie aj verejnosť.

K udalosti došlo počas minulej nedele, kedy meteorit dopadol do oblasti Jizerských hôr. Pád meteoritu astronómovia zaznamenali pomocou špeciálnych prístrojov na niekoľkých staníc, ktoré sú súčasťou európskej bolidovej siete.

Podľa výpočtov spadol meteorit v lokalite pri obci Desná v Jizerských horách. Po meteorite pátralo niekoľko zamestnancov oddelenia medziplanetárnych hmôt astronomického ústavu, ale nič nenašli.

Pri hľadaní postupovali od lokalít, kde je najpravdepodobnejší nález najväčších kusov, pretože tie sa hľadajú najlepšie. Pátrali aj na lyžiarskej zjazdovke, no neúspešne.

Oblasť dopadu prísne tajili, no teraz zverejnili presnú mapu možného dopadu a o šťastie sa tak môžu pokúsiť všetci záujemci, vrátane verejnosti.

Cena meteoritu závisí na vzácnosti kusu. Napríklad lunárne meteority a meteority z Marsu sú veľmi vzácne, pretože z celkového počtu meteoritov tvoria 1 %. Cena takéhoto meteoritu sa šplhá až k jednému miliónu dolárov za gram. Väčšinou sa však cena pohybuje okolo 3-100 € za gram.

V Česku podľa astronómov spadlo niekoľko väčších meteoritov s veľkosťou do 10 cm, no do oblasti, kde je veľmi náročný terén.

Meteority vyzerajú ako kamene s čierno-hnedou matnou kôrou, ktoré sú vnútri šedé. Sú nápadne ťažšie ako pozemské horniny rovnakej veľkosti. 

Astronómovia vyzývajú verejnosť, aby ak zvyšky meteoritu nájdu, aby och kontaktovali. Astronomický ústav AV ČR zabezpečí jeho ohodnotenie a odborné posúdenie a v prípade záujmu úlomky vrátia nálezcovi.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky, búrky
24 °C / 8 °C
Želmíra
Zajtra
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Ela
Sobota
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Urban
Nedeľa
Prehánky, búrky
27 °C / 9 °C
Dušan
Pondelok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Iveta
Utorok
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Viliam
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd