V českých Zlatých Horách namerali v noci neuveriteľných +22 °C

Dominik Cenkner

Nielen na Slovensku, ale aj v okolitých európskych krajinách prevláda v posledných dňoch inverzný charakter počasia. To znamená, že na horách je krajšie ako v nížinách a miestami aj teplejšie.

Časť Európy prežila z 21. na 22. októbra mimoriadne teplú noc. Zvlášť vo Francúzsku, krajinách Beneluxu či na severe Nemecka teploty od stredajšieho večera do štvrtkového rána neklesli pod +12 °C.

V niektorých prípadoch neklesli ani pod +15 °C, pričom extrém namerali v susednej Českej republike. Podpísalo sa pod to teplé juhozápadné prúdenie.

Príkladom sú Šumavské Hoštice v okrese Prachatice, ktoré ležia v nadmorskej výške 800 m n.m., kde okolo 3. hodiny nadránom namerali +9,7 °C. O niečo teplejšie bolo napr. v Třinci, kde teplomer ukazoval +16 °C.

Teplotná mapa ČR, Foto: meteopress.cz
Teplotná mapa ČR, Foto: meteopress.cz

Juhozápadný vietor a tzv. fénový efekt sa postarali o nezvyčajne vysoké teploty na severe Moravskoslezského a Olomouckého kraja. Na Zlatých Horách sa ortuť teplomera v noci vyšplhala až na +22 °C.

Inverzný charakter počasia sme mohli vnímať aj u nás. Za všetkých môžeme použiť príklad Skalnatého plesa (cez 1750 m n.m.), kde včera o 13. hodine namerali +16 °C. Bolo tam preto o jeden stupeň teplejšie než v Bratislave, ktorá leží o približne 1,4 km nižšie.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
25 °C / 5 °C
Gertrúda
Zajtra
Prehánky, búrky
25 °C / 6 °C
Bernard
Utorok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Zina
Streda
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Júlia
Štvrtok
Polooblačno
26 °C / 8 °C
Želmíra
Piatok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Ela
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd