V Chorvátsku bolo minulú noc až +30 °C

V Chorvátsku bolo minulú noc až +30 °C
Ľubomír Franko

Veľmi vysoké teploty panovali počas noci zo stredy na štvrtok v Chorvátsku. Na viacerých miestach teploty dosahovali aj počas noci viac ako +30 °C:

Výrazný fénový efekt spôsobil počas noci zo stredy na štvrtok výrazný vzostup teplôt na južnom pobreží Chorvátska. 

Fénový efekt vzniká, keď vlhký vzduch naráža na horskú prekážku, kde kondenzuje a vytvárajú sa z neho zrážky. Tento vzduch sa tak vysuší a následne preniká na druhú, záveternú stranu horskej prekážky. 

Pri tomto procese sa vysuší a keďže má nižšiu tepelnú kapacitu, rýchlejšie sa ohrieva.

Kvôli tomuto javu dosahovala o druhej hodine ráno v noci zo stredy na štvrtok vo veľkej časti južného chorvátskeho pobrežia Jadranu teplota aj viac ako +30 °C.

Viac ako +30 °C namerali v oblasti Splitu, Makarskej. Najteplejšie bolo v Dubrovníku, kde teplota o druhej ráno dosahovala až +32 °C. 

Fénový efekt nie je sprevádzaný len vyššími teplotami, no takisto silným nárazovým vetrom. Ako informoval portál HAK, na cestách fúkal silný vietor, ktorý miestami dosahoval aj viac ako 100 km/h. 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
28 °C / 13 °C
Sidónia
Zajtra
Skoro jasno
30 °C / 12 °C
Ján
Utorok
Polooblačno
28 °C / 9 °C
Tadeáš
Streda
Prehánky, búrky
31 °C / 13 °C
Adriána
Štvrtok
Búrky
29 °C / 12 °C
Ladislav
Piatok
Búrky
29 °C / 12 °C
Beáta
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd