V Chorvátsku nasnežilo. Počasie je nezvyčajne chladné

10.10.2021 o 20:43 - Peter Minárik

Vpád veľmi chladného vzduchu zapríčinil, že do Chorvátska prišlo dokonca aj sneženie. Mimoriadne chladno je však aj pri Jadrane, kde už panujú úplne zimné podmienky.

Počasie v Chorvátsku je v uplynulých dňoch veľmi studené. Obyvatelia akoby sa dostali rovno do novembra. Také počasie tu totiž aktuálne prevláda a na súčasnú ročnú dobu je teplotne nezvyčajné.

V Chorvátsku napadol sneh

Nízke teploty sa vyskytujú od Istrie až po Dubrovník, pričom v horských oblastiach je ešte o čosi chladnejšie. Tu dokonca aj nasnežilo.

Počasie už niekoľko dní v tejto oblasti ovplyvňuje rozsiahly stredomorský cyklón, ktorý prináša do Talianska a na Balkán dážď a búrky. Okrem toho však dnes po jeho okraji vpadol nad Jadran studený vzduch.

Nedeľa bola v mnohých oblastiach Chorvátska veľmi chladná, pričom na horách napadol aj sneh. To je pomerne bežné, avšak tentoraz nasnežilo aj v oblastiach, kde sneh čakajú najskôr v decembri.

Hranica sneženia sa pohybovala už od nadmorskej výšky 1000 m.n.m. Aj Gorski Kotar sa dočkal prvého snehu. Ide o najskoršie sneženie za uplynulé roky.

Chladno je aj pri Jadrane

Nedeľa priniesla do celej Dalmácie podpriemerné teploty. Najteplejšie bolo v oblasti Dubrovníka, no teploty sa aj tu dostali len na +18 °C. 

V Splite sa maximálna teplota dostala len na +9,7 °C, čím sa teplota nedostala nad +10 °C, čo sa naposledy stalo 26. apríla.

Na horách však panovali ešte nižšie teploty. Na najvyššom vrchole Chorvátska namerali len -3 °C. Chladné počasie sa očakáva aj nasledujúce dni.